NASA, ötegezegen sayısının 5 bini geçtiğini duyurdu


Güneş sistemimiz dışında yer alan ve diğer bir yıldızın yörüngesinde dönen ötegezegenler, birinci olarak 1992 yılında keşfedilmeye başladı. NASA, yaptığı yeni bir açıklamayla ortadan geçen 20 yılla bir arada ötegezegen sayısının 5 bine ulaştığını duyurdu.

James Webb’le ötegezegen sayısı daha da artabilir

NASA, geçtiğimiz günlerde 65 yeni ötegezegenin NASA Ötegezegen Arşivi’ne kaydedildiğini belirterek toplam ötegezegen sayısının 5 bini geçtiğini paylaştı. Şimdiye kadar onaylanan ötegezegenlerden %30’u Satürn ve Jüpiter üzere gaz devlerinden, %31’i bizim sistemimizde örneği bulunmayanDünya ve Neptün ortası bir büyüklükteki Süper-Dünya’dan, %35′i Neptün ve Uranüs üzere buz devlerinden ve %4’ü ise Dünya ve Mars gibisi küçük, kayalık gezegenlerden oluşuyor.

NASA’nın SLS Ay roketi son testler için fırlatma rampasına geldi

4 gün evvel eklendi

NASA Ötegezegen Bilim Enstitüsü’nde araştırma bilimcisi Jessie Christiansen: “Bu yalnızca bir sayı değil. Her biri yeni bir dünya, yesyeni bir gezegen. Her biri için heyecanlanıyorum zira onlar hakkında hiçbir şey bilmiyoruz.” tabirlerinde bulundu.

Her ne kadar birinci ötegezegen 1992 yılında keşfedilmiş olsa da 2009 yılında Kepler Uzay Teleskopu‘nun lansmanına kadar geçen mühlet yeni keşfedilen öte gezegen sayısı hudutlu kaldı. Kepler, şimdiye kadar onaylanmış ötegezegenlerin yaklaşık üçte ikisini keşfetti. James Webb Uzay Teleskopu‘yla birlikte daha fazla ötegezegenin keşfedilmesi bekleniyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • NASA, ötegezegen sayısının 5 bini geçtiğini duyurdu

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.