NASA, radyasyonun insan bedenine ziyanını araştırmak için uzaya bayan modeller gönderecek

NASA’nın yaklaşan Artemis 1 vazifesi birçok araştırma açısından kıymet arz ediyor. Ajans yaptığı açıklamada, yakın bir vakitte fırlatılması planlanan Orion uzay aracında bayan modellerin olacağını söyledi. Bu bayan modeller ile radyasyonun insan üzerindeki tesiri araştırılacak.

Snapchat, cepte taşınabilen Pixy isimli yeni bir drone tanıttı

1 hf. evvel eklendi

NASA, insan dokularıyla kaplı 2 bayan modeli uzaya gönderiyor

Helga ve Zohar isimli bayan modeller, uzay radyasyonunun astronotların bedenleri üzerindeki tesirlerini değerlendirmeyi amaçlayan Matroshka AstroRad Radyasyon Deneyinin (MARE) bir modülü. MARE’yi tasarlayan ve yöneten Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nden (DLR) yapılan açıklamaya göre, mankenler yetişkin bir bayanın insan kemiklerini, yumuşak dokularını ve organlarını taklit eden materyallerden yapıldı. Modellerin üzerinde bulunan 10.000 pasif sensörü ve 34 etkin radyasyon dedektörü sayesinde modeller, Ay etrafında altı haftalık bir seyahat yaparken birebir vakitte bilgi toplayacak.

Modellerin bilhassa dişi olmasının sebebiyse radyasyonun bayan vücutları üzerinde erkek vücutlarından daha fazla tesiri olduğu ve bunun da yumurtalık yahut göğüs kanseri riskinde artışa neden olmasıdır.

Zohar, İsrail Uzay Ajansı’nın (ISA) endüstriyel ortağı StemRad tarafından geliştirilen bir radyasyondan korunma yeleği ile donatılacak. Zohar’ın sensör dataları ile Helga’nınki ortasındaki tutarsızlıklar, uzay uçuşlarındaki radyasyona bağlı sağlık riskleri hakkında kıymetli bilgiler sağlayacak. AstroRad ismi verilen yelek başarılı olursa Artemis II ve öteki gelecekteki vazifeler sırasında gerçek insan astronotlarını radyasyona maruz kalmaktan korumak için kullanılabilir.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • NASA, radyasyon araştırmaları için uzaya bayan model gönderiyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.