Nvidia GH100 çekirdeği sızdırıldı

Nvidia’nın yarın yapacağı klâsik grafik teknolojileri konferansında 5nm sürecindeki Hopper mimarisinin tanıtılacağı artık kesin üzereyken değişik sızıntılar da gelmeye başladı. Nvidia GH100 ana ünite olacak.

Nvidia GH100 neler sunuyor?

Nvidia Hopper mimarisi sunuculara yönelik olarak 5nm sürecinde geliştirildi. Oyuncular için ise önümüzdeki periyotta Ada Lovelace mimarisini göreceğiz. Sunucu tarafında Nvidia birinci kere çoklu zar tahlilini kullanacak.

Nvidia Hopper tanıtılıyor mu?

8 sa. evvel eklendi

Nvidia GH100 toplamda 8 grafik kümesi – GPC ile geliyor. Her küme içerisinde 9 adet süreç ünitesi, her ünite içerisinde 2 adet çoklu akış işlemcisi bulunuyor. Varsayımlara nazaran 144 çoklu işlemcide 9216 CUDA çekirdeği yahut 17512 FP32 çekirdeği bulunuyor. Çekirdeğe 4MB Düzey 2 ön bellek ayrılmış. AMD Instinct MI250 hızlandırısına nazaran 3 kat fazla bellek mevcut. Lovelace kartlarında da 96MB düzeyine kadar ön bellek olacağı gündeme gelmişti.

Nvidia GH100 firmanın farklı bir tahlil izlediği birinci yonga pozisyonunda. Toplam 8 GPC ünitesinin yalnızca 1 adedinde 3D motoru faal. Bu ünite gerekli grafik yükünü üzerine alıyor. Öteki 7 ünite ise genel hedefli süreçlere ağırlaşıyor. Gerekirse bu konfigürasyonda değişiklikler yapılabilecek.

Başka bir detay ise GH100 çekirdeğinin çoklu zar yapısında olmaması fakat çoklu zar yapısını oluşturan öge olacak. İki adet GH100 çekirdeğinden oluşan GH202 çoklu zar tahlilinin yarın tanıtılması bekleniyor. Tekrar PCIe usulünde GH100 hızlandırıcısının tüm çekirdekleri açık olmayacağı tabir ediliyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ekran Kartı Haberleri
  • Nvidia GH100 özellikleri ortaya çıktı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.