Nvidia Grace işlemcisi taşları yerinden oynatacak

Nvidia tahminen ARM şirketini satın almada başarılı olamadı lakin ARM mimarisine çağ atlattı. ARM Neoverse projesinin birinci eseri olan Nvidia Grace işlemcisi sunucu dünyasında tozu dumana katmaya geliyor.

Nvidia Grace nedir?

ARM v9 yani şu anki amiral gemisi ARM yonga setlerindeki Cortex X2 ve A-710 üzere çekirdeklerin mimarisini temel alan Grace, iki adet işlemci barındırıyor. Toplamda ise 144 adet özelleştirilmiş ARM çekirdeği elde ediliyor.

Nvidia Hopper kuralları tekrar belirliyor

1 sa. evvel eklendi

İşlemciler NVLink-C2C teması üzerinden 900GB/s bant genişliği ile bağlantı kuruyor. Bilinmeyen bir LPDDR5x ECC RAM bellek taşıyan işlemci 1TB/s toplam bant genişliğine ulaşıyor. Nvidia bugünün işlemcilerine nazaran watt başına performans olarak iki kat fark savında.

SPECrate®2017_int_base testlerinde 740 puana ulaşan işlemci, Nvidia A100 hızlandırıcısındaki ikili işlemci kümesine nazaran 1.5 kat daha güzel. Bu işlemci kümesinin AMD EPYC 7742 olduğunu belirtmekte yarar var. Yani sonuçlar epey dikkat alımlı. Sistem yalnızca 500W güç tüketiyor. Grace CPU Superchip platformu sekize kadar Nvidia Hopper grafik üniteleriyle eşleştirilebilecek. Birinci örneklerin ise 2023 başlarında gelmesi bekleniyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Nvidia Grace mimarisi çok argümanlı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.