Nvidia Grace ve Hopper mimarileri yıl sonuna yetişiyor

Nvidia’nın ARM üzerine inşa ettiği Grace işlemci mimarisi ve sunuculara yönelik çoklu yonga dizaynına sahip olacak Hopper mimarisinin yıl sonuna kadar bir harika bilgisayarda yerini alacağı söz ediliyor.

Nvidia büyük oynuyor

Nvidia’nın 20 yıllık deneyimine dayanan ARM tabanlı Grace mimarisi gelecek yılın başlarında yaygın kullanıma başlayacak lakin birinci olarak Atos tarafından inşa edilen BullSequana XH3000 süper bilgisayar platformunda yer alacak. Yeniden 5nm sürecinde geliştirilen ve sunuculara yönelik çoklu yonga tasarımı sunacak Hopper grafik mimarisi de birinci olarak bu platformda kullanılacak.

Nvidia Hopper neler sunuyor?

7 ay evvel eklendi

Yeni jenerasyon muhteşem bilgisayarların temel alacağı bu yeni platform 1 FP64 PetaFLOPS düzeyinden 1 FP64 ExaFLOPS düzeyine kadar değişen esnek performans sunacak. Yapay zekâ için ise 10 FP8 ExaFLOPS düzeyinden 10 FP16 ExaFLOPS düzeyine değişen performans seçenekleri mevcut. Önümüzdeki 6 yıl boyunca hizmet verecek platformda ARM yanında Intel ve AMD mimarilerine de yer veriliyor.

Atos Direct Liquid Cooling (DLC) soğutma sistemi ile nod başına 1000W güç tüketimi mümkün oluyor ve evvelki kuşaklara nazaran yüzde 50 daha âlâ verimlilik sağlanıyor.

ABD’nin en yeterli 3 harika bilgisayarı HP tarafından tasarlanan Cray EX mimarisini temel alıyor. Bu mimarilerde Intel ve AMD işlemciler kullanılıyordu. Nvidia Grace ve SiPearl Rhea mimarileri ile Atos değerli bir avantaj yakalamak istiyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ekran Kartı Haberleri
  • Nvidia’dan sunuculara dev atak

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.