Nvidia H100 hızlandırıcısı karşınızda

Nvidia’nın Hopper mimarisini klasik grafik teknolojisi konferansında tanıtacağını duyurmasının akabinde birbiri gerisine sızıntılar gelmeye başladı. Evvel çekirdek şeması internete sızdırıldı artık de hızlandırıcının kendisi kameralara yakalandı.

Nvidia H100 özellikleri neler?

Nvidia GH100 toplamda 8 grafik kümesi – GPC ile geliyor. Her küme içerisinde 9 adet süreç ünitesi, her ünite içerisinde 2 adet çoklu akış işlemcisi bulunuyor. İddialara nazaran 144 çoklu işlemcide 9216 CUDA çekirdeği yahut 17512 FP32 çekirdeği bulunuyor. Çekirdeğe 4MB Düzey 2 ön bellek ayrılmış. AMD Instinct MI250 hızlandırısına nazaran 3 kat fazla bellek mevcut. Lovelace kartlarında da 96MB düzeyine kadar ön bellek olacağı gündeme gelmişti.

Nvidia GH100 özellikleri ortaya çıktı

15 sa. evvel eklendi

Nvidia GH100 firmanın farklı bir tahlil izlediği birinci yonga pozisyonunda. Toplam 8 GPC ünitesinin yalnızca 1 adedinde 3D motoru etkin. Bu ünite gerekli grafik yükünü üzerine alıyor. Başka 7 ünite ise genel hedefli süreçlere ağırlaşıyor. Gerekirse bu konfigürasyonda değişiklikler yapılabilecek.

Nvidia GH100 çekirdeğini temel alacak olan Nvidia H100 hızlandırıcısı en gelişmiş yapay zekâ ve derin öğrenme aygıtı olma tezinde. 6144-bit bilgi yoluna sahip HBM3 bellek barındıracak olan hızlandırıcı kameralara da yansıdı.

Nvidia’nın yeniden SMX biçiminde yalnızca devre kartı ve PCIe stilinde kapalı slot halinde iki versiyon hazırlaması bekleniyor. Ayrıyeten görsellerde DGX Station ve SuperPod üzere farklı tahliller olacağı da anlaşılıyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ekran Kartı Haberleri
  • Nvidia H100 kameralara yakalandı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.