Nvidia her segmente yönelik ARM işlemciler geliştiriyor

ARM ile uzun müddettir yürüttüğü satın alma görüşmeleri başarısızlık ile sonuçlanan ve mevcut çeyrekte 1 milyar dolardan fazla ziyana mâl olan Nvidia tekrar de teknolojisinden vazgeçmiş değil.

Nvidia’dan ARM atağı

Nvidia’nın ARM ile paydaşlığı aslında 20 yıl öncesine kadar gidiyor. 2000’li yılların başlarında ARM lisansı alan Nvidia, Tegra yonga setleri ile tüketici karşısına çıkmıştı. Ne var ki Qualcomm ve MediaTek üzere yükselen yıldızlarla rekabet edemeyince Shield ve Nintendo konsolları ile yetinmek zorunda kaldı.

Nvidia yeni ARM tabanlı sunucu işlemcisini duyurdu

10 ay evvel eklendi

Nvidia yeni periyotta grafik teknolojilerini destekleyecek işlemci tahlilleri için ARM mimarisini odağına almıştı. Grace ismindeki bu yeni işlemci mimarisi 2023 yılının birinci aylarında piyasada olacak.

İsimlendirme bilgisayar programcılığı tarihinin öncü isimlerinden Grace Hopper’dan esinlenmiş. Yeni mimari kompleks yapay zeka ve performans odaklı süreçlerde 10 kat daha yüksek performans vadediyor.

Grace mimarisi dördüncü kuşak Nvidia NVLink irtibat teknolojisi ile Nvidia grafik ünitelerine bağlanıyor ve 900GB/s suratlarına ulaşabiliyor. İşlemciden işlemciye 600GB/s temas suratı mevcut.

LPDDR5x bellek alt sistemi DDR4 belleklere nazaran iki kat daha fazla bant genişliği ve 10 kat daha yeterli güç verimliliği sunuyor. Teoride 5000GB/s bant genişliği kelam konusu. Ayrıyeten sistem ve HBM belleğini tek bir bellek adresinde birleştirerek esneklik sağlıyor.

Nvidia’nın sunuculara yönelik olarak sunduğu çeşitli grafik hızlandırıcılarda x86 mimarisi kullanıyordu lakin Grace mimarisi performans ve verimlilik açısından çok daha uygun bir noktada olacak.

Grace mimarisinin sunucu ve yapay zekâ sistemlerine yönelik olarak hazırlandığı biliniyordu lakin Nvidia oyun kesiminde de kullanacağını belirtiyor. GeForce Now bunun için biçilmiş kaftan fakat oyuncu ekran kartlarında nasıl bir atak olacak merak konusu.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ekran Kartı Haberleri
  • Nvidia’nın ARM tutkusu hiç bitmedi

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.