Nvidia Hopper mimarisi 140 milyardan fazla transistör sayısı ile geliyor

NVIDIA‘nın RTX 4090 ve GeForce RTX 4080 üzere yeni kuşak ekran kartlarına güç sağlayacak ”Lovalece” GPU mimarisi yaklaşırken, data merkezlerini hedefleyen ”Hopper” mimarisi hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Intel, AMD ve Nvidia ortasındaki rekabet kızışacak

Paylaşılan yeni bilgilere nazaran 140 milyardan fazla transistöre sahip olacağı sav edilen Hopper mimarisi, ayrıyeten şimdiye kadar yapılmış en büyük yongalar ortasına yerleşecek. Bununla birlikte Ampere serisine kıyasla transistör sayısında neredeyse 3 kat artış sunacak yeni mimari, 900 mm² toplam zar alanı boyutuna ve HBM2 belleklere konut sahipliği yapacak.

AMD, RX 6000 ekran kartı serisini yeniliyor: İşte ayrıntılar

1 gün evvel eklendi

7 nm süreç teknolojisi ile üretilen yeni Ampere mimarisine kıyasla 5 nm’ye geçiş yapması beklenen Lovelace ve Hopper mimarileri, üretim teknolojisindeki bu gelişme ile birlikte daha fazla güç verimliliği ve performansta büyük geliştirmeler sağlayacak. Ayrıyeten sunucu tarafında AMD’nin Aldebaran ve Intel’in Ponte Vecchio ekran kartları ile rekabet edecek Hopper mimarisinin çoklu bir çip tasarımı ile gelmesi bekleniyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ekran Kartı Haberleri
  • Nvidia’nın Hopper mimarisi savlı geliyor: İşte ayrıntılar

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.