Nvidia Hopper tanıtıldı: Tüm dünyanın internetini üstlenebilecek güçte

Nvidia oyuncu tarafında kıymetli bir güce sahip olsa da yapay zekâ teknolojilerine yaptığı yatırımlar takdire şayan. Oyuncu kartlarında bu yatırımların görsel manada yansımasını görebiliyoruz lakin sunucu tarafında işler çok farklı boyutlara ulaşıyor.

Nvidia Hopper mimarisi nedir?

Yapay zekâ tabanlı sunucu sistemleri ve otomotiv sistemleri için yıllardır teknolojiler geliştiren Nvidia pek çok yenilikçilik mükafatına layık görüldü. Bir kutu içerisine üstün bilgisayar sığdırmak üzere yetenekleri olan firmanın geliştirdiği yapay zekâ sistemleri periyodunun çok ötesinde. Artık bu teknolojiler bir adım daha ileriye taşınıyor.

Nvidia H100 kameralara yakalandı

7 sa. evvel eklendi

Bir müddettir internete sızdırılan Nvidia Hopper sunucu mimarisi bugün resmiyete kavuştu. Hopper ismi ise bilgisayar bilimlerinin büyük ismi Grace Hopper’a atfedildi. Varsayımların bilakis 80 milyar transistör barındıran Nvidia H100 çekirdeği dünyanın en büyük ve güçlü hızlandırıcısı pozisyonunda.

Yüklü olarak yapay zekâ ile uğraşan genom çalışmaları, meteoroloji, otonom öğrenme lisanları, kompleks dijital ikizleme üzere bölümlere hitap ediyor. TSMC tarafından 4nm sürecinde üretilen H100 birinci HBM 3 bellek ve PCIe 5.0 kullanan grafik ünitesi unvanına sahip.

5Tb/s olarak harici temas suratları sunan ünite 3TB/s bant genişliğine ulaşıyor. 20 adet H100 grafik ünitesinin tüm dünyanın internet trafiğini üstelenebileceği üzere ekstrem bir sav mevcut. Böylelikle büyük lisan modelleri ve gelişmiş tavsiye sistemleri data üzerinde gerçek vakitli çalışabilecek.

Tek bir grafik çekirdeği çoklu örnekleme yazılım sayesinde yedi küçük ve tam olarak izole edilmiş örneklere çoğaltılabiliyor. Yapay zekâ modelleri işlenirken muhafaza sunan emniyetli bilişim tahlili de birinci sefer bu grafik ünitesinde yer alıyor. Kaynaklar TDP bedelinin 700W civarında olduğunu belirtmiş.

Dördüncü kuşak Nvidia NVLink teknolojisi yeni anahtar tahlili sayesinde 256 adet H100 hızlandırıcısını 9 kat daha yüksek bant genişliğinde bağlayabiliyor. Yeni DPX dinamik programlama komut seti ise rakip sistemlere nazaran 40 kat daha süratli süreç yapabiliyor. Robotik sistemlerin en optimal rota bulması için geliştirilen Floyd-Warshall sistemi ve DNA sekans algoritması Smith-Waterman bunlar ortasında.

Nvidia’nın derin öğrenme iş istasyonu serisi DGX yeni mimariye de hazır. DGX H100 istasyonu 8 adet H100 çekirdeği barındırıyor. Her çekirdek yeni NVLink ile 900GB/s suratında bağlanıyor. Harici NVLink tahlili ise 32’ye kadar DGX H100 istasyonunu birbirine bağlıyor ve DGX SuperPOD üstün bilgisayarı ortaya çıkıyor. SXM devre kartı üslubundaki H100 ve PCIe kartı şeklindeki H100 hızlandırıcıların ikisi de yeni NVLink kullanımına uygun. Alibaba Cloud, Amazon Web Services, Baidu AI Cloud, Google Cloud, Microsoft Azure gibi pek çok değerli müşteri şimdiden H100 hızlandırıcı sistemleri için siparişlerine başladı.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ekran Kartı Haberleri
  • Nvidia Hopper kuralları yine belirliyor

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.