Nvidia RTX 4000 serisi ön bellek ölçüsünü 16 kat arttırıyor

Nvidia’nın sunucularına saldıran hacker kümesi oyun dünyasının merak ettiği pek çok mevzuyu açıklığa kavuşturmuş oldu. Nvidia Ada Lovelace mimarisinin çekirdek sayılarının akabinde ön bellek kapasiteleri de aşikâr oldu.

Nvidia Ada Lovelace mimarisinde büyük sıçrama

Nvidia Ada Lovelace mimarisinin Ampere mimarisine nazaran iki kata kadar performans artışı ve 850W düzeyine kadar güç tüketimi sunacağını biliyoruz. Sızdırılan yeni evraklar çekirdek sayısının akabinde ön bellek sayılarını da açık etti.

Nvidia GeForce RTX 4090 detaylanıyor

1 gün evvel eklendi

AD100 halinde isimlendirilecek yeni grafik ünitesi evvelki kuşağa nazaran data yolu açısından farklılık sunmuyor lakin AD104 çekirdeği 192-bit düzeyine gerilerken AD106 çekirdeği ise 128-bit bilgi yoluna düşürülmüş.

Bellek tarafında ise adeta patlama yaşanıyor. Oyuncular için zirve modeli olarak AD102 çekirdeğinde 96MB Düzey 2 ön bellek yer alıyor ve 16 kat civarında bir artış görüyoruz. Başka çekirdeklerde de çok büyük oranlarda bellek artışı görülüyor.

Daha süratli grafik bellekleri ile yeni jenerasyonda savlı bir yükseliş yaşamak isteyen Nvidia haliyle AMD’nin adımlarına karşı atılım yapma muhtaçlığı hissediyor. Yeni kuşak Radeon ekran kartlarının 256MB-512MB ortasında Infinity bellek kullanacak olması rekabeti daha da kızıştıracak.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Ekran Kartı Haberleri
  • Nvidia RTX 4000 ön bellek ölçüsü belirli oldu

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.