On ikinci jenerasyon Intel P serisi işlemciler tanıtıldı: İşte özellikler

c

CES 2022 fuarında Alder Lake mimarisinin performans odaklı dizüstüler için hazırlanmış H serisi işlemcilerini tanıtan Intel artık de verimliliğe odaklı P serisi işlemcilerini tanıttı.

Intel Alder Lake P işlemciler neler sunuyor?

Intel Alder Lake P işlemciler biraz daha verimliliği düşünen lakin performansı da hesaba katan sistemleri hedefliyor. 28W ısıl tasarım gücü olan işlemciler turbo süratlerde 64W düzeyine ulaşabiliyor.

Kaç tane Intel Arc ekran kartı var?

1 gün evvel eklendi

Seride Intel Core i7-1280P işlemcisi zirve noktasında ve 6 performans çekirdeği ile 8 verimlilik çekirdeği barındırıyor. Verimlilik çekirdekleri 3.6GHz, performans çekirdekleri de 4.8GHz düzeyine sürat aşırtılabiliyor. 96 grafik kümesi ise 1450MHz düzeyine ulaşıyor.

Intel Core i7-1270P işlemcisi ise 4 performans ve 8 verimlilik çekirdeği ile geliyor. Farklı olarak taban suratlarında biraz artış göze çarpıyor. Grafik ünitesi ise bir ölçü düşük frekansa sahip. Düzey 3 ön bellek ise 18MB. Intel Core i7-1260P benzeri performansa ulaşan son işlemci. Sonraki modeller ise biraz daha performans ve çekirdek kaybına uğruyor.

Bu seride Intel harici grafikler için PCIe x8 sınırı ayırmamış. İki set PCIe 4.0 x4 çizgisi ve bir set PCIe 3.0 x12 sınırı yer alıyor. Ayrıyeten 4 adede kadar da Thunderbolt 4 portu yer alıyor. WiFi 6E ve Gb Ethernet yongaları da entegre geliyor. Dizüstü üreticileri harici bir grafik tahlili kullanmak isterse PCIe 4.0 x4 setinden birini ayırmak zorunda. Intel’in P serisinde çok fazla harici grafik tahlili tercihi yapılmayacağını düşündüğü için x8 sınırına yer vermediği iddia ediliyor. On ikinci jenerasyon Intel P serisi işlemciler gelecek ay itibariyle piyasada olacak.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Intel Alder Lake P işlemciler ayrıntılandı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.