On ikinci jenerasyon Intel U işlemciler karşınızda

Hem verimlilik hem de performans odaklı sistemler için on ikinci kuşak P serisi işlemcilerini duyuran Intel verimliliğe odaklanan sistemler için 9W ve 15W olarak U serisi işlemcilerini duyurdu.

Intel Alder Lake U serisi neler sunuyor?

Intel Alder Lake U serisi 15W ve 9W olarak iki kısma ayrılmış. Karakteristik özellikler birebir fakat güç tüketimine bağlı olarak çekirdeklerin frekansları değişiyor. 9W kategorisi haliyle en düşük performansa konut sahipliği yapıyor.

Intel yeni bir yonga tesisi planlıyor

1 gün evvel eklendi

Intel U serisinde Core i7-1265U zirve noktasında. 2 adet performans çekirdeği 4.8GHz düzeyine çıkarken 8 adet verimlilik çekirdeği de 3.6GHz düzeyine yükseltilebiliyor. 96 kümeli grafik ünitesi 1250MHz frekansa sahip. Düzey 3 ön bellek 12MB olarak belirlenmiş.

15W kategorisindeki işlemciler 900MHz frekansına kadar iniyor. Bir adet Pentium ve 1 adet Celeron işlemci bu kategoride. İsimlendirmenin sonunda 5 sayısı ayrışmasını sağlıyor.

P serisinde olduğu üzere iki set PCIe 4.0 x4 çizgisi, bir set PCIe 3.0 x12 sınırı, 4 adede kadar Thunderbolt 4 portu, entegre WiFi 6E ve Gb Ethernet yongaları 15W kategorisinde karşımıza çıkıyor.

9W kategorisinde ise sonu 0 sayısı ile ayrılmış. Taban frekansları 700MHz düzeyine kadar iniyor. Grafik frekansları da haliyle kırpılmış. Bu kategori biraz daha gündelik işlere odaklanan sistemleri hedefliyor.

Genişleme tarafında 1 set PCIe 4.0 x4 çizgisi, 10 adet PCIe 3.0 sınırı, iki adede kadar Thunderbolt 4/USB 4 sınırı, yeniden entegre WiFi 6E ve Gb Ethernet yongaları yer alıyor. Bu sistemleri de Mart ayında görebileceğiz. 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • On ikinci jenerasyon Intel U işlemciler duyuruldu

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.