On ikinci kuşak Intel işlemcilerde verimlilik sorunu mu var?

Intel’in işlemci pazarında tekrar çıkışa geçmek istediği Alder Lake tabanlı on ikinci jenerasyon işlemciler verimlilik tarafında da iddialıydı. Ne var ki taşınabilir işlemcilerin istenen pil verimliliğini sunamadığı sav ediliyor. 

On ikinci jenerasyon Intel işlemciler ne kadar verimli?

Alder Lake işlemciler ile birlikte Intel’in performans ve verimlilik çekirdekleri ayrımına gittiğini görmüştük. Bilhassa düşük yükler ve art plan idaresinde verimlilik çekirdekleri vazife alarak batarya tasarrufuna katkı yapıyor.

Intel Core i9-12950HX özellikleri ortaya çıktı

3 gün evvel eklendi

En azından kâğıt üzerinde bu türlü çünkü Lenovo dizüstü modellerinin MobileMark 2018 testleri tam karşıtı bir durumu gösteriyor. On birinci kuşak ve on ikinci kuşak Intel işlemci barındıran birebir modellerin sonuçları hayal kırıklığı.

Örneğin Lenovo ThinkPad X13 G2 modeli 14.5 saat mühlet alırken Intel Core i5-1240P işlemcili ThinkPad X13 G3 11.8 saate ulaşabiliyor. ThinkPad X1 Nano G1 modeli 13.6 saat mühlete ulaşırken ThinkPad X1 Nano G2 modeli ise 11 saatte kalıyor. ThinkPad X1 Carbon G9 modeli 16.7 saate ulaşırken X1 Carbon G10 ise 15 saate ulaşıyor. 

Elbette yeni kuşakta kullanılan başka bileşenlerin daha fazla güç tükettiği düşünülebilir lakin bu bileşenlerin de verimlilik odaklı olması gerekiyor. Özcesi Alder Lake tarafında 10nm süreci verimliliği tam yakalayamamış üzere. Daha evvel de Intel’in asıl olarak 7nm süreci ile beklenen verimlilik performansını yakalayabileceği gündeme gelmişti. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • On ikinci kuşak Intel işlemciler verimli mi?

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.