Otomatik vitesli Fiat Egea Hibrit geliyor! İşte özellikleri

Fiat markasının kompakt sınıftaki küresel oyuncusu ve son 6 yıldır ‘Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili’ Fiat Egea, 2022 yılına yeniliklerle başladı. Yeni jenerasyon hibrit motor seçeneğine sahip, otomatik vitesli Fiat Egea’lar nisandan itibaren Türkiye’de ve dünya pazarlarında Fiat bayilerindeki yerlerini alacak.

Fiat Egea Hibrit, özellikleriyle neler sunuyor?

Fiat Egea Hibrit, yüksek performansını yeni jenerasyon 130 HP güç ve 240 NM torka sahip, 1,5 litrelik 4 silindirli turbo akaryakıtlı FireFly motor ile 48-Volt bataryaya sahip 15 kw’lık elektrik motorun sinerjisinden alıyor. Egea Hybrid’de BSG (Belt Start Generator) ve 15KW’lık elektrikli motor 130 beygirlik içten yanmalı motoru destekliyor. Gelişmiş hibrit teknolojisi, yüzde 100 elektrikli sessiz çalıştırma, park etme ve büsbütün elektrikli sürüşe imkan sunuyor. Böylelikle verimlilik artarken, sürüş performansı da üst düzeye çıkıyor.

Çin’in makyajlı 2022 Ford Focus’u da ortaya çıktı

5 sa. evvel eklendi

Egea Hibrit, elektrik motoru sayesinde içten yanmalı motorun ısınma fazında oluşan yakıt tüketimi ve emisyonun düşürülmesi sağlanıyor. Egea’daki hibrit teknolojisi; aracın sessiz, akıcı, yakıt harcamadan, yüzde 100 elektrikli modda kalkış yapabilmesine (e-launch) ve düşük evrede büsbütün elektrikli modda ilerlemesine (e-creep) imkan sağlıyor. Egea Hybrid, yalnızca elektrik motorun gücü ile ağır ve sıkışık trafikte kısa uzaklıklarda gaz pedalına basmadan ilerleyebiliyor (e-queueing).

Egea Hibrit tamamen elektrik modunda park edilebiliyor (e-park). Hem frenleme hem de yavaşlama esnasında güç geri kazanımı ile bataryasını şarj edecek formda geliştirilen Hibrit Egea, performanstan ödün vermediği üzere elektrikli ve akaryakıtlı motorları ortasındaki geçişleri kullanıcısına hissettirmeden azamî sürüş konforu sağlıyor.

7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman birinci sefer satışa sunuluyor

Egea Hibrit ile birlikte 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman da Fiat markasında birinci kez satışa sunuluyor. 7 ileri otomatik vitesli Egea Hibrit, 0-100 kilometre hızlanmasını 9 saniyede tamamlarken, yakıt tüketiminde de değerli bir avantaj sağlıyor ve kent içi kullanımda 100 kilometrede 4,7 litrelik (WLTP) tüketim bedeline ulaşıyor.

Egea’daki hibrit teknolojisi, tekrar Fiat modellerinde bir birinci olarak, sürüş sırasında akaryakıtlı motoru büsbütün kapatarak WLTP (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure) çevriminin yüzde 47’sinin akaryakıtlı motor çalıştırılmadan tamamlanabilemesini sağlıyor. Bu oran kent içi çevrimde yüzde 62’ye kadar çıkabiliyor. Sonuç olarak, yeni 48-Volt hibrit akaryakıtlı motor, kent içi kullanımda hem akaryakıtlı hem de dizel motorlara oranla daha düşük yakıt sarfiyatı sağlıyor.

Gelişmiş sürüş asistan teknolojileri

Hibrit motor seçeneği ile daha çevreci olan Fiat Egea, ileri sürüş teknolojisini de tüm kullanıcıları için ulaşılabilir kılmaya devam ediyor. İleri sürüş takviye sistemleri (ADAS) ile donatılan hibrit motorlu Egea, ailenin tüm üyelerinde olduğu üzere, ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, ‘Akıllı Sürat Asistanı’, ‘Şerit Takip Sistemi’, ‘Sürücü Yorgunluk İkaz Sistemi’, ‘Akıllı Uzun Far’ ve ‘Kör Nokta İkaz Sistemi’ üzere güvenlik donanımlarını Urban (orta) donanım düzeyinden itibaren seçilebilir hale getiriyor.

Hayatı kolaylaştıran, ‘anahtarsız giriş ve çalıştırma’, ‘kablosuz akıllı telefon şarjı’, ‘kablosuz multimedya bağlantısı’ ve (Sedan gövde tipinde) ‘otomatik bagaj açma sensörü’ üzere özellikleri ise yeniden Lounge versiyonunda sunulmaya devam ediliyor.

Egea Hibrit; Türkiye’de Sedan, Hatchback, Cross ve Cross Wagon gövde tiplerinde, 3 donanım seviyesi-Easy (Sedan)/Street (Hatchback ve Cross’ta), Urban ve Lounge otomatik şanzıman ile nisan ayında satışa sunulacak.

Egea ailesinin 1.6 Multijet II 130hp Dizel DCT otomatik şanzımanlı versiyonları da tekrar tüm gövde tiplerinde birebir anda ve mart ayının ikinci yarısında Fiat showroomlarındaki yerini alacak.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Otomatik vitesli Fiat Egea Hibrit geliyor! İşte özellikleri

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.