Otonom deniz botu, plastik atıkları temizlemek için çalışmaya başladı

Open Ocean Engineering, 2020 yılında okyanuslara karışmadan evvel limanlar ve ırmaklardaki plastik atığı toplamak için otonom bir çöp toplayıcı bot geliştirdiklerini duyurmuştu. Geçtiğimiz yıl Razer ile paydaşlık kuran şirket, daha fonksiyonel araç ürettiklerini açıkladı. Clearbot isimli yeni paklık botu, Hong Kong sularında çalışmaya başladı.

Clearbot ile pak sular

Etraf kirliliğinin en büyük faktörlerinden biri olan plastik atıklar, etrafa ve öbür canlılara ziyan vermekle birlikte insan sıhhati için de büyük bir tehlike oluşturuyor. Bu sebeple, plastik atıkların etraftan toplanması büyük bir ehemmiyet kazanıyor ve birçok ülke bu bağlamda kendi stratejilerini oluşturuyor.

Strateji konusunda ülkeler haricinde özel şirketler de çalışmalar yürütüyor ve bu çalışmalardan birinin sonucu olarak Open Ocean Engineering, geliştirdikleri Clearbot‘un hizmete başladığını duyurdu. 3 m uzunluğunda ve 1,3 m genişliğinde olan robotik çöp toplayıcı, uzaktan denetim edilebilmesinin haricinde otonom olarak da çalışabiliyor.

200 kg atık toplama kapasiteli Clearbot, günde bir metrik ton atık toplama potansiyeli sunuyor. LIDAR sensörlerle donatılmış olan bot, tek şarjla 4 saat çalışabiliyor. Ayrıyeten muhtemel petrol sızıntılarına müdahalede günde 15 litreye kadar atık temizleyebiliyor.

Clearbot’ta çöp tanımlaması ve konveyöre giden her plastik atık kesiminin fotoğrafını çekmek için bir AI kamera sistemi kullanılıyor ve sistem aracılığıyla yakalanan imgeler bir GPS pozisyonuyla etiketleniyor ve sonrasında tahlillerde kullanılmak üzere Microsoft Azure platformunda barındırılan şirketin veritabanına kaydediliyor.

BAE Systems, yeni Head-Up Display’ini tanıttı: LiteWave

1 gün evvel eklendi

Open Ocean Engineering, Hong Kong sularında gerçekleştirilen testlerin başarılı geçmesinin akabinde lokal marinada çalışmaya başlayan Clearbot‘un çalışma alanını daha fazla ülkeye genişletmek istiyor. Şirket, birçok yabancı pazarda bota ilginin ağır olduğunu söylüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Otonom deniz botu, plastik atıkları temizleyecek

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.