Oxford Üniversitesi’ndeki Türk bilim insanı bataryalara güç tasarrufu sağlayacak teknoloji geliştirdi

Oxford Üniversitesi’nde doktora yapan Türk bilim insanı Utku Emre Ali, bataryalarda nano gereç kullanımının tesirine yönelik doktora çalışmasını tamamladı. Yapılan deneylere nazaran frekans sentezleyici olarak nano materyaller kullanıldığında yüzde 60’a kadar güç tasarrufu sağlandığı tespit edildi. Bu çalışma, küçük bataryalardan daha yüksek randıman alabileceğimizi gösteriyor.

Nissan’dan ‘ezber bozacak’ batarya teknolojisi geliyor

4 gün evvel eklendi

Telefon, bilgisayar, akıllı saat üzere aygıtların bataryalarında data alışverişi için, çok fazla güç tüketen ve frekanslar ortasında gereğince süratli geçiş sağlayamayan kuvars bazlı frekans sentezleyiciler kullanılıyor. Utku Emre Ali’nin Oxford ve Pensilvanya üniversitelerindeki bilim insanlarıyla birlikte hazırladığı çalışmada ise kuvars bazlı frekans sentezleyiciler yerine 10 kat daha süratli geçiş yapabilen ve 1 milyon kat daha az güç tüketen nano gereçler kullanıldı. Yapılan deneyler sonucunda bataryaların daha düşük güç tüketimiyle daha süratli bilgi suratına ulaşabildiği ve bu sayede yüzde 60’a varan tasarruf sağladığı tespit edildi.

Utku Emre Ali, çalışma hakkında şunları söyledi:

“Bu frekans sentezleyen devreler kuvars kristallerine dayanıyor. Kuvars kristalleri çok fazla güç harcıyor. Zira bunlar çok büyük boyutlu. Projemizdeki aygıtların boyutu saç telinin binde biri kadarken kuvars kristalleri yarım santim, yarım santim boyutlarında bir küp. Kuvars kristallerine bir ünite güç gerekiyorsa bizim cihazlarımıza 1 milyon kat daha küçük bir ünite güç gerekiyor. Bu da çalışma randımanını hayli artırıyor. Dedik ki ‘Eğer bu frekans sentezleyicilerin gücünü 1 milyon katına indirebilirsek bunu da daha muteber bir nano materyalle gerçekleştirirsek bu güç tüketimini hayli düşürebiliriz ve aygıtların pil ömrünü de daha fazla uzatabiliriz’ Mesela, gündelik hayatta kullandığımız akıllı aygıtları en fazla 10 saat kullanabiliyorsak -telefonla konuşma müddeti olarak- bu aygıtlar şayet esere dönüştürülürse şu anki teknolojiyle 16 saate kadar çıkabilir. Tahminen daha farklı nano gereçler bulunursa bu mühlet daha da uzayabilir, tahminen 20 saate çıkabilir.”

Ali, bu teknolojinin şimdilik bağlantı alanında kullanılabileceğini ancak ileride bilim insanlarının nano gereçleri kuantum hesaplamaları üzere farklı teknolojilerde kullanma ihtimalinin de olduğunu kelamlarına ekledi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Türk bilim insanınından bataryalar için değerli çalışma

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.