Pegasus casus yazılımın nasıl keşfedildiği ortaya çıktı

İsrail merkezli NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus casus yazılımının nasıl gün yüzüne çıkarıldığı muhakkak oldu. Bir aktivistin iPhone’unda kazara bırakılan bir uydurma manzara belgesi en az 2016 yılından beri kullanılan yazılımı açığa çıkardı.

Pegasus, yanlışları sonucunda keşfedildi

Suudi Arabistanlı aktivist Loujain al-Hathloul, ulusal güvenliğe ziyan vermek cürümlerinden mahpus yatıp Şubat 2021’de özgür bırakılmasının akabinde Google’dan devlet dayanaklı bilgisayar korsanlarının Gmail hesabına girmeye çalıştıklarını bildiren bir e-posta aldı. Daha evvel de benzeri durumlar yaşayan al-Hathloul, iPhone’unun akın altında olabileceği tasasıyla Citizen Lab ile temasa geçti ve aygıtı denetim etmelerini istedi.

Bunun üzerine çalışmalara başlayan Citizen Lab araştırmacıları, kayıtları yaklaşık 6 ay inceledikten sonra aygıta yerleştirilen nezaret yazılımındaki bir arızanın, kendisini silmek yerine makus hedefli imaj evrakının bir kopyasını bıraktığını fark etti. Çalışmaların tamamlanmasının akabinde iPhone’daki nezaret yazılımının NSO’nun Pegasus yazılımı olduğuna dair deliller keşfedildi.

WordPress eklentisi, milyonlarca sitede güvenlik açığı yarattı

16 sa. evvel eklendi

Pegasus casus yazılımı bu halde ortaya çıkarıldı ve bu sayede alınan önlemler doğrultusunda binlerce kişi etkilenmeden gerekli yazılım güncellemeleri kullanıcılara sunuldu.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Siber Güvenlik Haberleri
  • Pegasus casus yazılımın nasıl keşfedildiği ortaya çıktı

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.