Performans odaklı yeni SSD’ler soğutma gerektirecek

Birinci çalışmaları 80’li yılların sonuna kadar giden SSD teknolojileri bugün yüksek sürat isteyen herkesin birinci tercihi haline geldi. Bugüne kadar soğutma konusunda sorun çıkarmayan SSD şoförler yavaş yavaş kullanıcıları zorlamaya başlayacak.

Soğutma takviyeli SSD

Bugün üreticiler katmanları arttırarak istif biçiminde NAND bellekler ile SSD şoförlerin kapasitesini arttırmaya çalışıyor. PCIe 5.0 ve PCIe 6.0 üzere yeni teknolojiler ile de çok daha yüksek suratlara ulaşabileceğiz.

Nvidia BaM teknolojisi nedir?

1 hf. evvel eklendi

Bununla birlikte SSD teknolojisinin geleceği konusunda tedirginlikler mevcut. Phison teknik şefi Sebastian Jean yeni standartlar ile birlikte faal soğutma sistemlerinin konuşmak zorunda kalabileceklerini belirtiyor. Çünkü ısı yükseldikçe data depolama verimliliği de düşüyor. PCIe 5.0 ile birlikte ısı dağıtıcılar da standart hale gelebilir.

Elbette son kullanıcıya yönelik SSD eserlerinde muhtemelen soğutma konusunda bir problem yaşanmayacak lakin iş istasyonları ve bilhassa sunucu tarafında soğutucu gerekebilir. Aslında hali hazırda soğutma sistemli SSD eserleri görmek mümkün. Öteki taraftan oyuncu yahut profesyonel tarafta da yavaş yavaş artan sıcaklıklar görebiliriz.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • HDD / SSD Haberleri
  • SSD şoförler de soğutma devri

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.