Plüton’da dev buz volkanları keşfedildi

NASA‘nın New Horizons misyonu kapsamında çekilen Plüton‘un fotoğrafları üzerinde yapılan yeni bir incelemede, nispeten yakın vakitte cüce gezegenin yüzeyinde gerçekleşen birden fazla kriyovolkanizma(buz volkanları) olayına dair ispatların keşfedildiği sav edildi.

Plüton yüzeyinde kriyovolkanizma aktivitesi

2015 yılında New Horizons uzay aracının Plüton’un yanından geçerken yakaladığı imgeler üzerinde çalışmalar yürüten Southwest Araştırma Enstitüsü bilim insanları, cüce gezegenin yüzeyindeki iki zirveyi içeren bir alanı incelediler.

Grup, Sputnik Planitia olarak bilinen kalp halindeki ovanın güneybatısında bulunan bir alanı inceledi. Alanda, 1 ila 7 km uzunluk ve 30 ila 100 kilometre genişlik ortasında değişen çok sayıda tümsekler yer alıyor. Yani yüzey, sistemsiz birbirine bağlı doruklar, höyükler ve çöküntülerden oluşuyor. Bölgenin çok az krater bulundurması jeolojik olarak genç olduğunu da gösteriyor.

Çalışmalarla gözlemlenen bu arazi yapısı üzerinde çıkarım yapan araştırmacılar, alanın sulu buz, su ve sıvı amonyak içeren kriyovolkanizma sebebiyle bu hale geldiğini düşünüyorlar.

Çalışmanın müelliflerinden Kelsi Singer: “Güneş sisteminde yeni yerler keşfetmenin yararlarından biri, beklemediğimiz şeyleri bulmamızdır. New Horizons tarafından gözlemlenen bu dev, tuhaf görünümlü kriyovolkanlar, buzlu dünyalardaki volkanik süreçler ve jeolojik faaliyetler hakkındaki bilgimizi nasıl genişlettiğimizin şahane bir örneği.” tabirlerinde bulundu.

SpaceX, Crew Dragon üretimini sonlandırıyor

2 gün evvel eklendi

Araştırmacılar, mevcut çıkarımlarıyla birlikte Plüton‘un daha evvel düşünülen yapısından ötürü kriyovolkanizma olaylarının nasıl gerçekleştiğine dair varsayımlar ürettiler. Grup, cüce gezegenin iç kısmının geçmişinde ya daha fazla ısıya sahip olması gerektiğini ya da evvelce düşünülenden daha uzun müddet ısıyı korumuş olması gerektiğini belirtiyorlar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Plüton’da dev buz volkanları keşfedildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.