Raspberry Pi çip krizine yenik düştü

Her bireye temel bilgisayar sistemleri ulaştırmak emeliyle yola çıkan ve 10 yılı geride bırakan Raspberry Pi projesi bugüne kadar uygun fiyat stratejisini merkeze koyarak faaliyetlerini yürütmüştü. Ne var ki global çip krizi bunu imkânsız hale getirmeye başladı.

Raspberry Pi 4 fiyatları fırladı

Raspberry Pi ailesinin son üyesi olan dördüncü kuşağa kadar firma 35$ tavan fiyat uygulamasına dikkat etmeye çaışmıştı. Ne var ki çip krizi nedeniyle bileşen tedariği sıkıntılarının ortaya çıkması fiyatları 3-4 kat arttırmış durumda.

StackyPi özellikleri neler

1 ay evvel eklendi

Stok zahmeti nedeniyle Raspberry Pi 4 Model B 4GB versiyonun perakende fiyatı 50 Avro düzeylerinden 120 Avro düzeylerine kadar çıkmış durumda. Raspberry Pi 4 Model B 2GB fiyatı 45$ düzeyinden 120$ düzeyine çıkarken Raspberry Pi 4 Model B 8GB ise 200$ barajını da geçmiş. Bu sayılar farklı perakendecilerde daha yüksek düzeylerde de olabiliyor.

Raspberry vakfı tedarikçilerle daima bağlantı halinde ve stok düşüncesini hafifletmeye çalışıyor. Yıl başından bu yana üretimde bir ölçü daha artış elde edilmiş lakin oluşan ağır talep nedeniyle bunların tesiri hudutlu kalıyor. Global çip krizi bu değerli projeyi de artık ulaşılamaz hale getirecek üzere.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Anakart Haberleri
  • Raspberry Pi 4 bulunamıyor

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.