Robot çita yapay zeka ve simülasyonla rekor sürate ulaştı


MIT’deki robotik araştırmacıları, robot çitalara yürüme stillerini gerektiği üzere uyarlamalarını süratli bir biçimde öğretmek için yapay zeka tabanlı simülasyonlar kullandılar. Bu metot robotun koşmayı öğrenerek her zamankinden daha süratli hareket etmesini sağladı.

Tesla’lar menzil hesaplarken atmosferik olayları hesaba katacak

16 sa. evvel eklendi

Robotların gerçek dünyada karşılacakları durumların üstesinden gelebilecek formda tasarlanması ve programlanması hayli güç bir iş. Çünkü düz kaldırımdan; kaygan, buz yahut çakıl tabanlara kadar sayısız mahzurla müsabakaları mümkün. Bu nedenle iki ayaklı ve hatta dört ayaklı robotlar çoklukla çok yavaş ve temkinli hareket ederler.

Çocukluk periyodu için yapay zeka ve simülasyon dayanağı

MIT CSAIL’deki araştırmacılar robotun, birçok insanın yaşadığı rastgele öğrenmeyle dolu çocukluk periyodunu atlamak ve robo-çitanın gelişimini hızlandırmak için yapay zeka ve simülasyonlara yöneldiler. Yalnızca üç saat içinde robot, çeşitli yerlerde 100 günlük sanal maceralar yaşadı.

Bunun sonucunda da ayağının altında ne tıp bir yer olursa olsun A noktasından B noktasına tesirli bir formda hareket edebilmesi için yürüyüşünü değiştirmesini sağlayan sayısız yeni teknik öğrendi. Süreç sonunda küçük çita 3.9 m/s‘lik bir azami sürate ulaştı. Araştırmacılar bunun bugüne kadar kadar bildirilen en yüksek sürat olduğunu söylüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Robot çita yapay zeka ve simülasyonla rekor sürate ulaştı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.