RouteQ yazılımı lojistikte teslimat maliyetlerini azaltmayı hedefliyor

Türkiye, ulaşım ve insan kaynakları rekabeti ile birlikte dünyanın lojistik merkezlerinden biri olarak süratle yükselirken, yakıt fiyatları da değerli ölçüde artıyor. Birçok tedarik zincirinin devam edemediği yahut değiştirildiği bu periyotta, RouteQ, teslimat sürecinin en maliyetli kısmı olan son kilometre lojistiğini (Last Mile) tartışmak için perakendecileri, e-ticaret ve lojistik şirketlerini İstanbul’da bir ortaya getirdi

RouteQ yazılımından lojistik atılımı

Bir eserin depo rafından müşteri kapısına kadar olan seyahatinde, teslimatın kapıya ulaşmasını tabir eden Son Kilometresi tarifi sürecin en maliyetli kısmını temsil ediyor. Son kilometre lojistik maliyetinin sipariş başına toplam maliyetin %25’ine kadar çıkabildiği biliniyor.

Orderinbox NFT pazarı karşınızda

1 sa. evvel eklendi

Son kilometre lojistiğinin maliyetini arttıran en kıymetli etken yüksek enflasyonun getirdiği yüksek yakıt fiyatları. Öteki bir faktörse bir kuryenin teslimatı vaktinde yapmasını engelleyen, uygulanması güç olan rotalar. Son kilometre lojistiği, titiz bir biçimde organize edilmediğinde çok kırılgan olabiliyor. Yanlış adres, trafik sıkışıklığı, park yerinin olmaması ve kurye ile irtibatın zayıf olması üzere faktörler teslimat sürecini olumsuz etkileyebilir.

Ham trafik datalarından yararlanan RouteQ, esaslı maptech tecrübesini kullanarak trafik sıkışıklığı, park yeri eksikliği ve teslimat sürecindeki öbür yaygın zorlukların olduğu kent ortamlarında çalışan kuryeler için optimal teslimat rotalarını matematiksel olarak hesaplıyor ve oluşturuyor. İşletmeler, RouteQ yardımıyla birebir yahut daha küçük bir filo ile %20 daha fazla sipariş teslim edebiliyor ve teslimatların %98’ini teslimat yerine vaktinde ulaştırabiliyor. Bu da işletmelerin müşteri sadakati oluşturmasına yardımcı oluyor.

Günlük hayat örnekleri

Lokal bir kullanım örneği olarak, RouteQ’nun ‘Park Et ve Git’ modu, ulaşım araçlarını tek bir rotada birleştirebiliyor ve Türkiye’de bilhassa kent merkezlerinde yaygın olarak kullanılıyor. Yazılım bunu, İstanbul üzere büyük kentlerde park yeri bulmanın kolay olmadığını bilerek, kuryenin bir yere otomobilini park edip noktalar ortasında otomobil kullanmak yerine yakın noktalara yürüyerek dağıtımın gerçekleşmesini destekliyor. Bunu kuryelerin gerçekte nasıl davranacağını taklit ederek yapıyor. “Park et ve Git” tahlili tartı limitlerini de hesaba katabiliyor.

RouteQ, muhakkak bir şirketin iş önceliğine bağlı olarak bir teslimat filosunun nasıl kullanılacağına dair seçenekler sunuyor. Bu seçenekler, mevcut tüm araçları eşit yüklerle veya en çok yüklü güzergâhlarda daha az araç kullanmaktan, talebin ağır olduğu durumlar için kapasiteyi dış kaynak kullanarak genişletmeye kadar çeşitlilik gösteriyor. Seçenek hangisi olursa olsun, rota ve gidilen uzaklık her vakit optimal oluyor.

Daha âlâ ve optimal rotalar, lojistik uzmanlarının rollerini tekrar tasarlamalarının bir sonucu olarak onlara daha çok vakit kazandıracak. Böylece, problemlerin oluşmasını önlemek için analize daha fazla vakit ayırabilmelerinin bir sonucu olarak teslimat sürecinde bir bütün olarak güzelleştirme yaşanacak. RouteQ’nun güçlü algoritması, 40 dakikada tek seferde 40.000’e kadar siparişi planlayarak lojistik uzmanlarına yürütebilecekleri öbür vazifeler için zaman kazandırabiliyor.

RouteQ, Türkiye’den İstegelsin ve globalde X5 Group, IKEA, Unilever, Coca-Cola HBC, Carlsberg Group, Pony Express, DPD üzere önder firmalara hizmet veriyor. İstegelsin, RouteQ yardımıyla siparişleri vaktinde teslim etme konusundaki rekabet gücünü daha da arttırıyor.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Öteki Haberleri
  • RouteQ yazılımından kıymetli toplantı

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.