Rusya, Instagram’a erişim mahzuru getiriyor

Rus düzenleyici Roskomnadzor, Instagram çatı şirketi Meta’nın birtakım ülkelerdeki kullanıcıların Vladimir Putin ve Rus askerlerine karşı şiddet daveti yapmasına süreksiz olarak müsaade verme kararına karşılık olarak 14 Mart tarihinden itibaren toplumsal medya platformuna ülkede erişim mahzuru getirileceğini duyurdu.

14 Mart’tan itibaren kısıtlama başlayacak

Meta, içerik siyasetlerinde bir değişikliğe giderek olağanda yasak olan lakin Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yönelik paylaşılan kimi şiddet telaffuzlarına müsaade verme kararı aldıklarını açıklamıştı ve bu kararın işgale reaksiyon olarak kendini savunmanın bir tabiri olarak değerlendirildiğini lakin Rus halkına karşı bu türlü olabilecek telaffuzların bu kararın dışında tutulduğunu ve bunun hala yasak olduğunu belirtmişti. Meta’nın bu kararın akabinde Rusya’dan da karşılık geldi.

Roskomnadzor, mevcut gelişmeyi Telegram hesabında Instagram’da Ruslara karşı şiddet hareketlerini teşvik eden ve kışkırtan iletiler dolaştığını ve bu yüzden 14 Mart günü saat 00:00‘da platforma erişimin kısıtlanacağını duyurdu.

Rusya’nın bu kararının akabinde Instagram lideri Adam Mosseri Twitter’da yaptığı bir paylaşımla: “Pazartesi günü Instagram Rusya’da engellenecek. Bu karar, Rusya’daki insanların %80’i ülkelerinin dışında bir Instagram hesabını takip ettiğinden Rusya’da 80 milyonu, birbirinden ve dünyanın geri kalanından koparacak. Bu yanlış. ” tabirlerinde bulundu.

AB, Rusya’yla güç bağını azaltmak istiyor.

1 gün evvel eklendi

Bir çok teknoloji şirketi ve toplumsal medya platformu Hayal’e karşı yaptırımlar uygularken Rusya da buna karşılık veriyor. Instagram kararın öncesinde de geçtiğimiz günlerde ülke, Facebook ve Twitter‘a erişim mahzuru getirmeye başladıklarını duyurmuştu.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Toplumsal Medya Haberleri
  • Rusya, Instagram’a erişim pürüzü getiriyor

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.