Rusya işlemci üretimini Çin’e taşımak istiyor

Ukrayna’yı işgal etmesi sonrasında ağır ambargolara maruz kalan Rusya tekrar de dünyanın en büyük hammadde üreticilerinden birisi ve kendi kendine yetmenin yollarını arıyor. Bunlardan en kıymetlisi ambargolardan kaçınmak.

Rusya ve Çin yakınlaşması

Rusya yonga tarafında da değerli silahlara sahip. ARM ve MIPS üzere mimarilere dayanan Baikal işlemciler biraz daha son kullanıcıya hitap ediyor. Elbrus ise sunucu sistemlerini gaye alıyor. Tekrar MCST firması da farklı hedeflere yönelik yongalar tasarlıyor.

Çinli dizayncılar Intel’i korkutuyor

6 gün evvel eklendi

Bu firmalar yongalarını TSMC’ye ürettiriyordu fakat ABD’nin ambargo uygulaması ile birlikte onaya bağlandı. Bu nedenle tedarikte ezalar yaşanmaya başladı. Rusya bu bakımdan üretimi Çin’e kaydırmaya çalışıyor.

Çinli SMIC ve Hua Hong üzere dökümcüler de aslında ambargo altında. Makul gelişmiş üretim süreçlerine erişemiyorlar ve daha eski süreçler de üretim yapıyorlar. Bununla birlikte tüm çizgiler dolu bir biçimde sipariş almaya devam ediyor.

Rusya’nın Çin’de boş üretim çizgisi bulabilmesi güç üzere görünüyor çünkü epey fazla banda gereksinimi var. Dolu kapasitelerin yanında Çinli dökümcülerin daha fazla ambargo altına girmek istemeyecekleri de düşünülüyor.

Öbür taraftan yonga dizayncılarını Rusya öncelikli şirket kapsamına alacak. Yandex üzere devlete değerli katkıları olan firmalar için geçerli olan bu programda çeşitli teşvikler ve muafiyetler sunuluyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Rusya ve Çin paydaşlığı

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.