Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle Yandex güç günler geçiriyor

Rusya-Ukrayna savaşı, insanların hayatını etkilediği üzere teknoloji dünyasını da derinden etkiliyor. Ambargolar nedeniyle pek çok ünlü teknoloji şirketi Rusya’daki faaliyetlerini durdurdu. Bunun yanı sıra Rus şirketlerin öbür ülkelerdeki operasyonları askıya alındı. Bu durumdan en çok etkilenen Rus teknoloji şirketi Yandex oldu. Yandex, bahisle ilgili bir açıklama yaparak finansal çöküşle karşı karşıya olabileceğini söz etti.

Rusların Google’a rakip olarak geliştirdiği Yandex, resmi olarak Hollanda merkezli bir şirket olarak faaliyet gösteriyor. Lakin bu durum ambargolardan kaçışına yardımcı olmadı. Amerikan Nasdaq Borsası, Yandex pay senetlerinin alım satımını durdurdu.

Netflix, PayPal ve TikTok; Rusya operasyonlarını durdurdu

1 sa. evvel eklendi

Pay sahipleri geri ödeme talep ederse Yandex büyük kriz yaşayacak

Şirketten yapılan açıklamada Yandex’in mevcut jeopolitik durumlardan kaynaklı olarak finansal zorluk içinde bulunduğunu kabul ederek, hissedarları temerrüt riski konusunda resmen uyardı. Payların uzun müddet süreçlere kapalı kalmasından kaynaklı olarak yatırımcılar tam geri ödeme ve faiz talep etme hakkında sahipler. Yatırımcılar 1,25 milyar dolarlık paya sahip. Yandex’in açıklamasına nazaran tahvil sahiplerinin geri ödeme talep etmesi halinde şirket borçlarını ödeyebilecek kâfi kaynağa sahip değil.

Yandex, şu anda servislerini sunmada maddi bir mahzur olmadığını fakat ekonomik gelişmelerden kaynaklı olarak olumsuz etkilenebileceğini belirtiyor. Ayakta kalabilmek için acil durum planlaması yapmaya başladığını tabir ediyor. Rusya-Ukrayna savaşının gidişatına ve ambargoların sürekliliğine nazaran Yandex’in ayakta kalıp kalamayacağı muhakkak olacak.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Web Siteleri Haberleri
  • Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle Yandex güç günler geçiriyor

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.