Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaş Çernobil’deki radyasyon oranını artırdı

Rus orduları, Ukrayna‘nın başşehri Kiev‘e girmelerinden sonra 110 km uzaklıktaki Çernobil‘i de ele geçirdiler. 26 Nisan 1986 tarihinde yaşanan Çernobil faciasından dolayı beşerler, şu an ki durumun Çernobil’i etkileyip etkilemeyeceği konusunda huzursuz. Zira yaklaşık 36 yıl evvel gerçekleşen nükleer santral faciası tüm dünyayı olumsuz etkilemişti. Faciadan sonra birçok canlı üzerinde çeşitli mutasyonlar yaşanmış ve kanser olay sayıları da tavan yapmıştı.

Anonymous’tan Rusya’ya siber savaş ilanı

1 gün evvel eklendi

Bölgede yaşanan çatışmalardan sonra 4 numaralı reaktörün etrafındaki beton lahitin hasar görmüş olabileceği ve bu yüzden radyasyon düzeyinin artmış olabileceğine dair tezler gündeme geldi. Fakat o denli bir durumda daha yüksek seviyelerde radyasyon ölçümlerinin olacağı düşünülüyor. Ukrayna’nın yaptığı açıklamaya nazaran santraldeki radyasyon artışının sebebi radyoaktif tozun havaya yükselmesine neden olan askeri faaliyetler olabilir.

Çernobil’deki radyasyon düzeylerindeki artışın sorumlusu Rusya mı?

Ukrayna’nın nükleer ajansındaki uzmanlar, santral ve etrafında radyasyon artışı gözlemlediler. Yaşanan artışın sebebinin ise bölgedeki ağır askeri teçhizatın radyoaktif tozu havaya kaldırmasından olduğu düşünülüyor. Gerçekleşen radyasyon artışı, şu an için Memleketler arası Atom Gücü Ajansı’nın (IAEA) yaptığı açıklamaya nazaran halk için rastgele bir tehlike oluşturmamakta.

Rusya ise Çernobil’i ele geçirdikten sonra bölgedeki radyasyon düzeylerinde rastgele bir artış yaşanmadığını ve santral çalışanlarının işlerine eskisi üzere devam ettiklerini söyledi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Ukrayna’dan açıklama: Çernobil’de radyasyon artışı gözlemlendi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.