Rusya’dan çip bölümüne dev yatırım: Yerli üretim arttırılacak

Ukrayna işgalinin akabinde Rusya, gibisi görülmemiş ölçüde memleketler arası yaptırımlarla karşı karşıya kaldı. Uygulanan yaptırımlar sonrası batı teknolojisinden bağımsız bir hale gelmek için yeni kararlar alan Rusya hükümeti, yerli çip üretimi için büyük bir yatırım yapmayı planlıyor.

2030 yılına kadar 28 nm üretime başlayacak

Lokal mikro elektronik sanayisinin geliştirilmesi doğrultusunda yaklaşık 3.19 trilyon ruble (38.3 milyar dolar) bütçe ayıran Rusya, bu yatırımı lokal yarı iletken üretim teknolojilerinin geliştirilmesi, yerli çip geliştirilmesi, kelam konusu çiplerin pazarlanması ve mahallî yeteneklerin eğitilmesi olarak dört kısma ayıracak.

Spotify, Nisan ayından itibaren Rusya’da kullanılamayacak

3 hf. evvel eklendi

Daha yeni fabrikasyon düğümleri geliştirmek ve üretimi arttırmak amacıyla yaklaşık 5 milyar dolar yatırım yapmayı planlayan Rusya hükümetinin, 2022 sonuna kadar 90 nm üretimi arttıracağı bildiriliyor. Bununla birlikte 2030 yılına kadar 28 nm süreç teknolojisine geçiş yapmayı hedefleyen hükümet, bu yıl batı elektroniğinde bilakis mühendislik uygulamayı ve kendi sonları yahut Çin’de üretime odaklanacak bir program başlatmayı düşünüyor.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Operatörler – Kurumsal Haberler Haberleri
  • Rusya, dev yatırım planını açıkladı: İşte ayrıntılar

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.