Rusya’ya internet erişimi de mi kesilecek?

Ukrayna işgali sonrasında Rusya’nın adeta dünyadan soyutlanması manasına gelen ambargoların nereye kadar gideceği merak ediliyor. Toplumsal medya ve içerik devlerinin fişi çektiği Rusya’da internet erişimi ne vakit kesilecek soruları sorulmaya başlandı.

Rusya’da internet erişimi kesilecek mi?

İnternetin özgür bir ortam olduğu ve engellenemeyeceği sık sık lisana getirilir lakin kazın ayağı pek de o denli olmuyor. Kablo sağlayıcılarından, omurga yapılarına, ekipman üreticilerinden hizmet sağlayıcılara kadar aslında şirketlerin yahut devletlerin elinde diyebiliriz. Haliyle kısıtlamalar da uzak değil.

Netflix, PayPal ve TikTok; Rusya operasyonlarını durdurdu

3 sa. evvel eklendi

Rusya’ya uygulanan ambargolarda internet erişimi hariç çabucak her türlü etkileşim sona erdirilmişti. Son olarak ICANN tertibine Rus alan isimlerinin engellenmesi talebi yapılmış, bunun bir felaket olacağı karşılığı verilerek reddedilmişti.

Artık ise internet trafiğinin yüzde 25’ini elinde tutan Cogent omurga sağlayıcısı Rus işletmelerle ilgilerini kesme kararı aldı. Daha evvel de Russia Today ve Sputnik kanallarından gelen bilgiler kesilmişti. Bunun dışında standart kullanıcılardan gelen ve giden bilgilerin kesilmeyeceği söz ediliyor.

Alınan karar Rostelcom, Megafon ve Veon üzere dev internet sağlayıcıları etkileyecek. Bu da ülkede internetin yavaşlaması manasına geliyor. Her vakit olduğu üzere bu kararların hatasız Rus vatandaşlarına ceza olduğu ve özgür haber alma imkânının büsbütün kısıtlanacağı istikametinde tenkitler var.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Web Siteleri Haberleri
  • Rusya’ya internet ambargosu başladı

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.