Ryzen 7000 APU ailesi 2023 yılında geliyor

Zen mimarisi ile işlemci pazarında adeta yine doğan AMD tarihi gelirlere imza atıyor. Bu yıl Zen 3 mimarisini yaygın bir formda kullanıma sunan firmanın Zen 4 yol haritası da şekilleniyor. Bu yılın sonlarında birinci adımlar atılacak. 

Zen 4 işlemciler ne vakit?

5nm süreci ile üretilecek olan Zen 4 çekirdeği değerli performans artışlarını beraberinde getiriyor. PCIe 5.0, DDR5, LPDDR5 üzere en yeni teknolojileri kullanacak olan Zen 4 çekirdeği Ryzen 7000 serisi işlemcilere hayat verecek. 

AMD rekorlara doymuyor

1 gün evvel eklendi

Her vakit olduğu üzere Zen 4 çekirdeği birinci etapta EPYC sunucu işlemcilerinde kendisine yer bulacak. Şimdiden kıymetli ortaklara Zen 4 EPYC işlemciler örneklenmeye başladı. Yılın ikinci yarısında ise masaüstü Ryzen işlemci serisini göreceğiz. 65W TDP üzerine çıkacak olan yeni işlemcilerin çekirdek sayısını değiştirmeden daha yüksek frekanslara odaklanacağı iddia ediliyor. 

Ryzen 7000 APU ailesi ise 2023 yılı ile birlikte piyasada olacak. Dragon Range kod isimli performans yongaları 55W düzeyine kadar çıkabilecek. Burada 16 çekirdeğe kadar ölçeklendirmeler oyuncuları sevindirecek. 

Phoenix kod isimli Ryzen 7000 serisi ise 35W-45W ortasında değişen TDP bedellerine sahip ve inceliğe odaklanan oyuncu bilgisayarlarını hedefliyor. 15W düzeyine kadar inen Ryzen 7000U serisi de yeniden tıpkı periyotlarda piyasada olacak. 
 

  • Anasayfa
  • Donanım
  • İşlemci Haberleri
  • Ryzen 7000 APU serisi ne vakit geliyor?

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.