Safari tarayıcısında bir garip yanılgı: Kimi sayfalara yer imi eklenemiyor

Safari tarayıcısındaki bir kusur sebebiyle birtakım web sayfalarına yer imi eklenemiyor. Kelam konusu duruma sebep olan kusur ise Safari’nin yer imi eklerken web sayfasının kanonik URL’sini baz almasından kaynaklanıyor.

Chrome masaüstüne Yan Panel geldi

1 gün evvel eklendi

Self canonical kullanmayan web sayfalarına yer imi eklenemiyor

Benzeri içeriğe sahip sayfalar barından web siteleri, arama motorlarına hangi sayfayı baz alıp arama sonuçlarında göstermesini bildirmek için canonical etiketi kullanmaktadır. Lakin Safari tarayıcısı, arama motoru botlarını yönlendirmek için kullanılan bu etiket içerisinde belirtilen URL’i yer imi eklemek için kullandığı için kanonik URL’i kendi URL’ine eşit olmayan sayfalar favorilere eklenemiyor.

Örnek vermek gerekirse https://www.hepsiburada.com/iphone-13-128-gb-p-HBCV00000ODHHZ sayfasının kanonik URL’si olarak https://www.hepsiburada.com/iphone-13-c-80837000 verildiği için siz iPhone 13 eser sayfasını favorilerinize eklemek istediğinizde Safari, bu sayfanın kanonik URL’si olan kategori sayfasına yer imi ekliyor. 

Apple’a bildirilmesine karşın uzun müddettir düzeltilmeyen bu yanılgı sebebiyle web sitesi sahiplerinin şuurlu yahut bilinçsiz olarak kendi kendini işaret etmeyen kanonik URL’ler kullanması durumunda, kullanıcıların bu sayfalara yer işareti ekleyememelerine neden olmakta.

  • Anasayfa
  • Yazılım
  • Tarayıcılar Haberleri
  • Safari’deki bu kusur sebebiyle kimi sayfalara yer imi eklenemiyor

About admin

Check Also

iOS 16’yı bekleyenleri üzecek haber: Birinci genel beta sürümü gecikecek

Apple ile ilgili kıymetli bilgileri evvelden aktaran Bloomberg editörü Mark Gurman, iOS 16'nın birinci genel beta sürümünün gecikmeli olarak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.