Saksağanlar birbirleriyle yardımlaşarak takip aygıtlarından kurtuluyor

Saksağanların davranışlarını incelemek ve onlar hakkında daha fazla bilgi toplamak isteyen bir küme bilim insanı, kuşların bir toplumsal davranışı sebebiyle hedeflerine ulaşamadılar. Bilim insanları her ne kadar maksatlarına ulaşamamış olsa da saksağanlar hakkında öteki bir müşahede yapmış oldular. Kuşlar, birbirlerine yardım ederek izleme aygıtlarından kurtuldular.

Saksağanlar, birbirlerine karşılıksız yardım ediyor

Sunshine Coast Üniversitesi bilim insanları, bir pilot çalışma için beş Avustralya saksağanına bir çanta gibisi izleme aygıtlarıyla bu kuş çeşidinin hareketleri ve toplumsal dinamikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorlardı. Ayrıyeten geliştirdikleri izleme aygıtını da test edebileceklerini düşünüyorlardı.

Takım, izleyicinin pilini kablosuz olarak şarj edebilen, bilgileri indirebilen yahut bir mıknatıs kullanarak izleyiciyi ve koşum ekibini kuşlardan çıkarabilen bir besleme istasyonu oluşturduklarını ve kuşları da bu istasyona gelmeleri için eğittiklerini belirtti.

Fikir etabında mantıklı üzere görünen bu metot saksağanların beklenmeyen davranışlarıyla olumsuz sonuçlandı. Grup, son izleyiciyi taktıktan on dakika sonra izleyicisi olmayan yetişkin bir dişinin gagasıyla daha genç bir kuşun koşum grubunu çıkarmaya çalıştığını gözlemlediler.

Saatler içerisinde başka saksağanlar da öteki saksağanların yardımıyla izleyicilerden kurtuldular. Kümedeki en baskın karakterdeki erkek saksağan bile üçüncü gün sonunda diğer bir saksağanın kendisine yardım etmesine müsaade verdi ve izleyiciden son kurtulan oldu.

Dünyanın 100 bin muhtemel geleceği simüle edildi

4 gün evvel eklendi

Araştırma takımı, saksağanların izleyiciyi çıkarılması gereken bir çeşit parazit olarak algılayabileceğini asla düşünmediklerini belirttiler. Bu kuşların iklim değişikliği altında artan sıcaklıklara karşı savunmasız olduğunu söyleyen takım, saksağanları koruyabilmek için izlemenin gerekli olduğunu açıkladılar.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Saksağanlar üzerindeki araştırma başarısızlıkla sonuçlandı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.