Salda Gölü’ne bilim üssü kuruluyor: Mars’taki ömür izine ışık tutacak

Burdur’da bulunan Salda Gölü’nün mineral ve kaya yapısı Mars’ın milyar yıllar evvelki haline benzetiliyor. NASA, Mars’ta bulunan Jezero Krateri’nin bugünden 3,5 milyar yıl öncesinde bir göle ve negire konut sahipliği yaptığını ve bu golün mineral yapısının da Salda Gölü’ne epey benzeri olduğu söz etmişti. Dünya’daki mikrobiyal fosiller ışığında Mars’taki hayat belirtileri araştırılıyor. Bu nedenle Mars’taki ömrün şifresi Salda’da gizli olabilir. Salda Gölü’nün gizeminin çözülmesi için buraya bilim üssü kurulmasına karar verildi.

NASA, Salda Gölü’nü paylaştı ve Mars’ta hayatı işaret etti

5 ay evvel eklendi

Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarla Salda Gölü’nün miikrobilyolojik yapısı araştırılmıştı. Yapılan araştırmalar sonucunda göldeki yapının, mikrobiyal evrim hakkında değerli ipuçları barındırabileceği fikrine varıldı. Memleketler arası saygınlığa sahip platformlarda patentlenmek üzere Salda Gölü’ndeki mikroorganizmalara ilişkin birinci gen dizileri elde edildi. Salda Gölü’nden elde edilen datalar, Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından Mars araştırmalarında da kullanılacak.

Bilim Araştırma Merkezi kurulacak

Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Salda Gölü havzasında bilim araştırma merkezi kurulması kararı aldığını açıklayan Boğaziçi Üniversitesi Etraf Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Bahar İnce, “Bu merkezin yakın vakitte faaliyetlerine başlaması için hazırlıklar sürüyor. Merkezde disiplinler ortası bilim insanları yer alacak. Ayrıyeten memleketler arası iş birlikleriyle ileri bilimsel araştırma projelerinin yürütülmesi de hedefleniyor. Ülkemizin genç araştırmacılarına katkı sağlayacak bir platform olması da isteniyor” dedi. Prof. Dr. İnce, gölün mikrobiyal ekolojisinin korunmasına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Salda Gölü’ne bilim üssü kuruluyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.