Samsung, Samsung, QD-OLED üretiminde düşünce yaşıyor

Maliyeti yüksek OLED ekranlar yerine yaygın kullanıma yönelik yeni teknolojiler arayan Samsung, iki yıl evvel QD-OLED teknolojisini geliştirmeye başlamıştı. Ne var ki işler istendiği üzere gitmiyor.

QD-OLED teknolojisi neler sunuyor?

QD-OLED olarak tanımlanan yeni melez ekran teknolojisi kuantum noktalarını ve organik tabanlı piksel yapılarını bir ortaya getiriyor. Boyutu 2-10 nm ortasında değişen nanoparçacıklara bir ışık çarptığında her nokta ışığı farklı bir dalga uzunluğunda yayıyor. Yayılan ışık dalga boylarındaki farklılıklar da farklı renklerin oluşmasını sağlıyor. QD ekranlar da bu küçük nanoparçacıklar sayesinde derin siyahlar, daha parlak renkler ve güç verimliliği elde edebiliyor.

Samsung QD-OLED ekranlar daha gerçekçi görseller sunacak

1 ay evvel eklendi

Samsung 2020 sonlarında QD-OLED ekranların test üretimine başlamıştı. Geçen yılın sonlarında ise hacimli üretime geçiş planlanıyordu. Ne var ki Samsung şimdi yüzde 30 verimliliğe ulaşabilmiş durumda.

Tesislerin yıllık olarak 1 milyon QD-OLED TV ve monitör paneli üretecek kapasitede olduğu belirtiliyor. Ne var ki bunun için verimliliğin en az yüzde 70 düzeyinde olması gerekiyor. Yani şimdilik hacimli üretim pek mümkün değil.

Samsung her çeyrek periyotta bir projenin tüketici tarafındaki yansımasını inceleyerek yatırımlarını kıymetlendiriyor. Bununla birlikte QD-OLED için pazarda kâfi data olmadığı ve bu çeyrekte bir kıymetlendirme yapılmayacağı tabir edildi.

Başka taraftan Samsung’un bir mühlet izlemede kalarak bekleyeceği ve QD-OLED tesislerinde genişlemeye gitmeyeceği de belirtiliyor. Bunun yerine oksit TFT ve kuantum noktaları kullanılan Quantum Dot Nanorod LED – QNED panellere geçiş yapılması düşünülüyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Monitör Haberleri
  • QD-OLED ekran üretiminde sorun

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.