Samsung, yakında birinci 3nm üretimine başlıyor

Yarı iletken dalında yaşanan rekabet sürat kazanmaya devam ediyor. 2022 yılının birinci yarısında 3nm seri üretime geçme planları doğrultusunda ilerleyen Samsung, yatırımcılarına gelecek hafta ticari üretimin başlayacağını söyledi.

TSMC ile olan rekabeti artacak

Yeni üretim teknolojisi ile birlikte dev üretici TSMC’ye kıyasla sanayide bir birincisi gerçekleştirmeyi planlayan Samsung, tıpkı vakitte çok istikametli alan tesirli transistörleri (GAAFET) kullanan birinci şirket olacak. Bununla birlikte şirket tarafından MBCFET olarak isimlendirilen ve 7nm FinFET düğümüne kıyasla 0,75 V’un altında çalışması beklenen yeni üretim teknolojisi, güç tüketiminde yüzde 50’ye varan azalma, yüzde 30 daha yeterli performans ve yüzde 45’e kadar alan tasarrufu üzere avantajları da beraberinde getirecek.  

Samsung Galaxy A04s’in imgeleri sızdırıldı

2 gün evvel eklendi

Bildirilenlere nazaran MBCFET’in FinFET üretim süreci ve ekipmanları ile uyumluluğunu geliştirmeyi başaran Samsung, yeni üretim teknolojisi için gereken maliyeti denetim altına almayı başarmış. Daha öncesinde 4nm üretimde yaşanan verimlilik meseleleri sebebiyle Qualcomm üzere değerli müşterilerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalan şirket, görünüşe nazaran 3nm üretim ile ipleri tekrar eline almayı planlıyor. 

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Operatörler – Kurumsal Haberler Haberleri
  • Samsung üretimi 3nm yongalar yakında geliyor

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.