Samsung’un çip üretim maliyetleri artıyor: Fiyatları etkileyebilir

Geçtiğimiz haftalarda çip üretim fiyatlarının yükseleceğini duyuran TSMC’ye, Qualcomm, Nvidia üzere şirketlere yonga tedariği sağlayan Samsung da katılıyor. Bloomberg tarafından bildirilenlere nazaran, yapılacak değişiklik konusunda müşterileri ile görüşmelere başlayan şirket, yongaların gelişmişlik seviyelerine bağlı olarak üretim fiyatlarını yüzde 15 ila 20 oranında arttırmayı planlıyor.

Eser fiyatlarına yansıyabilir

Birçok kaynak yonga üretiminde gereken kimyasallardan gazlara hatta makinelere kadar birçok malzemede yüzde 20 ila 30 oranında maliyetlerin yükseldiğini belirtiyor. Ayrıyeten Samsung, tüm bunlara ek olarak Çin’de yaşanan kapanmalar, enflasyon ve lojistik problemleriyle da karşı karşıya kalmış durumda.

Samsung 6G hazırlıklarına başladı

3 gün evvel eklendi

Üreticilerin yüksek kaliteli çiplere yük vererek kârlılık oranlarınını arttırmayı planladıklarını söyleyen Bloomberg Intelligence analisti Masahiro Wakasugi, fiyat artışının ”Samsung için kaçınılmaz bir hareket” olduğunu lisana getirdi. Ayrıyeten Wakasugi, birtakım müşterilerin üretim önceliği için daha yüksek fiyatları kabul edebileceğini düşünüyor. Yeni kararın bu yılın ikinci yarısından itibaren uygulanması beklenirken, akılı telefon, araba ve oyun konsolu üzere birçok eserde fiyat artışları yaşanabilir.

  • Anasayfa
  • Taşınabilir Teknolojiler
  • Cep Telefonları Haberleri
  • Samsung çip üretim maliyetlerini yükseltiyor

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.