Sanal gerçeklik kaskı satışları rekor kırıyor

Dijital dünyada bir ihtilal yapma sloganıyla yola çıkan sanal gerçeklik teknolojisi gerek kaskların maliyeti, gerek kaynak bilgisayarların maliyeti gerekse de taşınabilir dünyada yetersiz içerik takviyesi üzere pek çok sebep yüzünden benimsenemedi. Ne var ki son yıllarda bir yükseliş yaşanıyor.

Rekor VR satışları

TrendForce tarafından yapılan tahlillere nazaran 2022 yılında 14 milyon civarında sanal gerçekllik kaskının satılması bekleniyor. Bunun yaklaşık yüzde onu ise varlıklı gerçeklik ekipmanlarına ilişkin.

Apple Glass resmen doğrulandı

6 gün evvel eklendi

2021 yılında 9.86 milyon adet satış yapıldı ve yüzde 50’den fazla bir artış yaşanacak. 2023 yılında ise 18.8 milyon civarında satış bekleniyor. Yıl bazında büyümenin biraz yavaşlayacağı anlaşılıyor.

Bilhassa metaverse rüzgârı ile birlikte sanal gerçeklik ekipmanlarının öne çıkacağı varsayım ediliyor. Tüketici piyasasında en çok satan kask Oculus Quest 2 ve 200$-400$ aralığında değişen fiyat etiketleri mevcut. HTC ve PS VR üzere markalar da piyasada faaliyet gösteriyor. Kurumsal tarafta ise HoloLens 2 daha çok ilgi görüyor.

Sony, Apple ve Meta üzere firmaların değerli sanal gerçeklik projelerinin bir mühlet daha ertelenebileceği düşünülüyor. Bu bakımdan 2023 yılı için varsayımlar değişiklik gösteriyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • Etraf Üniteleri Haberleri
  • VR satışları artıyor

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.