Savunma endüstrisi için 10 yeni Ar-Ge projesi

TSK’nın gereksinimlerine yönelik savunma endüstrisi projelerinin ortaya çıktığı SSB Ar-Ge Paneli toplantısının sekizincisi yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından düzenlenen SSB 8. Ar-Ge Paneli toplantısında 9 projenin başlatılmasına ve 1 alanda Geniş Alan Çağrısı’na (SAGA) çıkılmasına karar verildi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, bugüne kadar tamamlanmış ve devam eden toplam 119 Ar-Ge projesine SSB’nin 4,1 milyar liralık harcama yaptığını belirtti. Ayrıyeten birincisi 2016 yılında yapılan Ar-Ge panellerinde bugüne kadar 49 projenin başlatılmasına ve 20 alanda Savunma Sanayii Geniş Alan Daveti (SAGA) yayımlanmasına karar verildi.

ANKA’ya ‘serseri mayın’ tespiti için MİLSAR eklendi

5 gün evvel eklendi

Onay verilen savunma sanayi Ar-Ge Projeleri

 • Su Altı Sentetik Açıklıklı Görüntüleme Yeteneği Kazandırılması (SAS) Projesi” ile insansız denizaltı araçları başta olmak üzere çeşitli deniz platformlarındaki uygulamalara hizmet edebilecek formda sentetik açıklıklı sualtı görüntüleme yeteneğinin yurt içinde kazanılması hedefleniyor. Bu kapsamda geniş bant akustik sensörlerin, yüksek çözünürlükte görüntülemeye yönelik sinyal sürece algoritmalarının geliştirilmesi öngörülüyor.
 • Grafen Temelli Esnek Elektrot Gereçlerinin Geliştirilmesi Projesi” ile askeri işçinin beden sinyallerinin takibi için kutanöz elektrot gereçlerinin üretimine yönelik, grafen temelli, esnek, giyilebilir ve hassas sensör gereçlerinin geliştirilmesi hedefleniyor. Geliştirilecek algılayıcı elektrotların elektrokardiyografi, elektromiyografi ve elektroensefalografi uygulamalarında kullanılarak nabız, kaslar ve beyinden kaynaklı fizyolojik sinyallerin invazif olmayan usullerle toplanması öngörülüyor.
 • Seramik Katkılı Metal Matris Kompozit Materyaller İçin Lazer Metal Toz Ergitme Prosesinin Geliştirilmesi Projesi” ile gaz türbinli havacılık motorları kesimlerinde, aşınma direnci, yüksek sıcaklık dayanımı ve mekanik direnç özelliklerinin geliştirilmesine yönelik olarak, eklemeli imalat teknolojisine uygun farklı kompozisyonlara sahip metal matris kompozit tozlarının hazırlanması ve bu tozların kullanılacağı eklemeli imalat prosesinin geliştirilmesi hedefleniyor.
 • Yüksek Sıcaklık Ötektik Oksit Seramik Matris Kompozitlerin Geliştirilmesi Projesi” ile gaz türbinli havacılık motorlarında yüksek sıcaklık türbin modüllerinin üretiminde nikel bazlı harika alaşımlara alternatif olabilecek ötektik oksit seramik matris kompozit materyallerin geliştirilmesi, farklı kompozisyon ve katkı gereçleri için deney tasarımı gerçekleştirilmesi, yarı mamul külçe (ingot) olarak üretilmesi ve karakterizasyonun yapılması amaçlanıyor.
 • Düşük Faz Gürültüsüne Sahip Osilatör Geliştirme Projeleri” ile radar sistemlerinde kullanılan dialektrik ve kristal rezonatörler yardımıyla modellenen düşük faz gürültüsüne sahip osilatörlerin geliştirilmesi amaçlanıyor.
 • Göçmen Programı Geniş Alan Daveti” ile global konumlama sistemlerinin (KKS) çalışmadığı ya da engellendiği ortamlar için yenilikçi navigasyon kavram ve tahlillerinin oluşturulması, belirlenecek kriterler çerçevesinde en güzel tahlillerin tespit edilmesi amaçlanıyor.
 • YIG Filtre Geliştirme Projesi” ile elektronik harp sistemleri, radar ikaz ve ELINT almaçlarında kullanılan, ayarlanabilir geniş bantlı filtrenin yurt içinde geliştirilmesi planlanıyor.
 • Yüksek Güçlü Elektromanyetik (YGEM) Tehditlere Dayanımlı Önkat Limitleyici Geliştirme Projesi” ile yüksek güçlü elektromanyetik silahların haberleşme, radar, elektronik harp sistemlerine süreksiz ya da kalıcı ziyan vermesini engelleyebilecek RF MEMS tabanlı limitleyici geliştirilmesi hedefleniyor.
 • X Band RF Uygulamaya Has Tümdevre (TETİK) Yurt İçi Üretim Prosesi Geliştirme Projesi” ile SiGe Kütüphane Projesi kapsamda ortaya konulan Proses Tasarım Kiti (PTK) ve Kütüphanesi kullanılarak çeşitli mühimmatlarda kullanılmak üzere tümdevre (ASIC) geliştirilmesi amaçlanıyor.
 • Ku-Bant Çok İşlevli RF Çip (RF CoreChip) Yurt İçi Üretim Prosesi Geliştirme Projesi” ile yeni kuşak AESA radarlarında kullanılmak üzere hüzme oluşturucu (beamformer) çok işlevli çipin SiGe BiCMOS teknolojisi kullanılarak geliştirilmesi planlanıyor.
 • Anasayfa
 • Tanınan Bilim
 • Savunma Sanayi Haberleri
 • Savunma endüstrisi için 9 yeni Ar-Ge projesi yolda

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.