Sıcak hava dalgaları Kuzey Kutbu ve Antarktika’da sıcaklıkları yükseltti

Kutup bölgeleri dünya üzerindeki en soğuk bölgeler olsalar da geçtiğimiz günlerde her iki kutup bölgesi de sıcak hava dalgalarına maruz kaldılar. Sıcak hava dalgaları sebebiyle hem Antarktika hem de Kuzey Kutbu‘nda şimdiye kadarki ortalama sıcaklıkların çok daha üzerinde sıcaklıklar tespit edildi.

Kutuplar ısınıyor

Kuzey Kutbu kıştan çıkarken Antarktika kışa giriyor. Her iki kutup bölgesinin de tıpkı anda sıcak hava dalgalarına yakalanmış olmaları uzmanları şaşırtıyor. Antarktika Platosu’ndaki İtalyan-Fransız Concordia araştırma istasyonunda genel ortalamanın yaklaşık 22°C üzerinde ısınmalarla birlikte şimdiye kadarki en yüksek sıcaklık olan -12.2°C ölçüldü. Kıtanın öbür kısımlarında geçtiğimiz hafta hava sıcaklıkları azamî 5,6 °C’ye kadar ulaştı.

Kuzey Kutbu’nun birtakım bölgelerinde ise 10°C’ye varan daha yüksek sıcaklıklar tespit edildi.

Grantham İklim Değişikliği ve Etraf Enstitüsü’nün eş yöneticisi Profesör Martin Siegert: “Antarktika’da ve Kuzey Kutbu’nda, deniz buzu ve permafrost üzerindeki tesirler ve ortaya çıkan iklim geri bildirimleri de kayda bedel. Bunlar olağandışı olaylardır lakin nizamlı olaylar haline gelirlerse her iki bölgeyi de kıymetli ölçüde etkilerler.” tabirlerinde bulundu.

Yeni deney, hususun beşinci hali olarak bilgiyi doğrulayabilir

1 gün evvel eklendi

Kutup bölgeleri, dünyanın geri kalanına kıyasla çok daha süratli ısınıyor. Buzulların erimesi daha fazla okyanusu ortaya çıkarırken okyanusların daha karanlık olması daha fazla ısı emmesi ve daha fazla buzulun erimesi manasına geliyor. Bu da dolaylı olarak bir döngüye yol açıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Zamazingo Haberleri
  • Kuzey Kutbu ve Antarktika sıcak hava dalgalarından etkilendi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.