Silahlı insansız hava aracı Songar’a yerli küçük roket entegre edildi

Yerli savunma sanayi şirketi Asisguard tarafından geliştirilen Songar isimli insansız hava aracı, birinci olarak karşımıza makineli tüfekli konfigürasyonu ile çıkmış ve büyük ilgi görmüştü. Yurt dışına ihracat başarısı da yakalayan Songar artık de yeni bir versiyona kavuştu.

Asisguard’ın geliştirdiği insansız hava aracı Songar’a Troy Savunma tarafından geliştirilen 40 mm çapında yerli küçük roketler entegre edildi. Yapılan test uçuşlarında 8 sefer başarılı atış yapıldı.

Asisguard, Türk zırhlılarına 360 derece görüş sistemi ekliyor

2 gün evvel eklendi

Songar’a daha evvel de TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen yerli havan mühimmatı TOGAN entegre edilmişti. Songar, gereksinime nazaran küçük roketatarlı, bombaatarlı, havanatarlı yahut silahlı olarak üretilecek. Küçük roketli versiyonuyla zırhsız ve hafif zırhlı araçlar, binalar, küçük yapılar üzere sabit maksatların vurulması ve imha edilmesi hedefleniyor.

Troy Savunma 40 mm roket özellikleri

Döner yahut sabit kanatlı, alçak irtifa, küçük yahut mikro İHA’ların taşıyabileceği yük limitleri içinde kalan küçük roket, çok gayeli kullanım için uygun altyapıya sahip bulunuyor. Yerli olarak üretilen, muhtaçlığa nazaran geliştirilebilen sistemin, iç güvenlik ve hudut ötesi harekatlar ile meskun mahal operasyonlarında kullanımının yararlı olacağı bedellendiriliyor.

Uzunluğu 170 milimetre olan küçük roket, 550 milimetrelik atıcı tüpten fırlatılıyor. Roketin tartısı tek kullanımlık atıcı tüple 500 grama karşılık geliyor. Bir küçük İHA’ya 6 adede kadar roket entegre edilebiliyor.

Küçük roket 2 kilometre azami menzile ulaşıyor, 100-500 metre tesirli menzil aralığıyla misyon yapıyor. Öğrenebilen akıllı tapaya sahip antipersonel harp başlığı 12 metre yarıçapta aktiflik gösteriyor. Zırh delici harp başlığı penetrasyon kabiliyeti STANAG 4569 Level 2 düzeyine karşılık geliyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Songar’a 40mm küçük roket entegre edildi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.