Şimdiye kadarki en uzak galaksi gözlemlendi: 13.5 milyar ışıkyılı uzaklıkta

Cihana dair bildiklerimiz daima olarak güncellenmeye devam ediyor. Son olarak gökbilimciler şimdiye kadarki bilinen en uzak galaksiyi gözlemlediler. HD1 isimli galaksi daha evvel birebir unvanı elinde bulunduran GN-z11‘e nazaran 100 milyon ışık yılı daha uzakta bulunuyor.

Üstün kütleli bir kara deliğe sahip olabilir

2020 yılında gökbilimciler, 13.4 milyar ışık yılı uzaklıkta olan GN-z11 galaksisini gözlemlemişlerdi. Bu müşahede, o vakte kadarki en uzak galaksiyi ortaya çıkarmıştı. Son olarak 13.5 milyar ışık yılı uzaklıktaki HD1 galaksisini görüntüleyen gökbilimciler, bilinen en uzak galaksi rekorunu yenilediler.

Gökbilimciler HD1’i tespit etmek için Spitzer Uzay Teleskobu , Subaru Teleskobu , Birleşik Krallık Kızılötesi Teleskobu ve VISTA Teleskobu ile elde edilen yaklaşık 1.200 saatlik müşahedeleri kullandılar.

Takım, sonuçlarının doğruluğundan epey eminler lakin James Webb Uzay Teleskobu‘nu kullanarak HD1 hakkındaki görüşlerini tekrardan denetim edecekler.

HAWC hipersonik füzenin testi muvaffakiyetle gerçekleştirildi

22 sa. evvel eklendi

Gökbilimciler, HD1 galaksisi hakkında iki fikir ortaya koyuyorlar. Bunlardan birincisi galaksinin epeyce süratli bir halde yıldız oluşturduğu ve muhtemelen şimdiye kadar hiç gözlemlenmediği düşünülen ve kainatın birinci yıldızları olan Population III yıldızlarına bile konut sahipliği yapabileceği istikametinde. Başka fikre nazaran HD1, Güneş’in kütlesinin yaklaşık 100 milyon katı büyüklüğünde üstün kütleli bir kara deliğe sahip olabilir.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • Şimdiye kadarki en uzak galaksi gözlemlendi: HD1 galaksisi

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.