Slovakya, Bayraktar TB2 satın almak için görüşmelere başladı

Bayraktar TB2 kullanan ülkeler ortasına Avrupa’dan bir ülke daha katılmak üzere. Slovakya, Türkiye’den Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı satın almak için Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile görüşme yaptı.

Bayraktar TB2, Rus BUK hava savunma sistemini imha etti

1 ay evvel eklendi

Slovakya Savunma Bakanı Jaroslav Nad, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Slovak ordusuna İHA satın almak için çalışıyoruz. Bugün Türkiye’den Sayın Bayraktar ile hoş bir görüşme gerçekleştirdik. Öbür üreticilerle görüşmelerimiz devam ediyor.” tabirleri kullanıldı.

Savunma teknolojileri açısından Slovakya ile Ukrayna’nın ortası düzgün durumda. Slovakya geçtiğimiz günlerde Ukrayna’ya S-300 hava savunma sistemi göndermişti. Bayraktar TB2’yi tercih etme kararlarında Ukrayna’nın olumlu görüşünün etkisi olabilir.

Slovakya’nın kararı şimdi katılaşmış değil. Slovakya Savunma Bakanı’nın belirttiği üzere başka üreticilerle görüşüldükten sonra karar verilecek.

Bayraktar TB2 özellikleri

Bayraktar TB2, 27 saat boyunca havada kalabiliyor. 27030 feet irtifada uçuş gerçekleştiriyor. Operasyonlarda ise 18000 feet yükseklikte uçuyor. Üç yedekli aviyonik sistemleri ve sensör füzyon mimarisiyle büsbütün otonom taksi, kalkış, olağan seyir ve iniş kabiliyetine sahip.

Kanatlarında Roketsan tarafından üretilen 4 adet MAM-L ve MAM-C füzelerini taşıyor. Yüzde 93 yerlilik oranına sahip. Yararlı yük kapasitesi 150 kg, azamî kalkış tartısı ise 650 kg. Türk Silahlı Kuvvetleri için silahlandırılan sistem, keşif, daima havadan gözetleme, amaç tespiti ve imha imkânı sağlıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Savunma Sanayi Haberleri
  • Slovakya, Bayraktar TB2 almak için görüşmelere başladı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.