SpaceX, Crew Dragon üretimini sonlandırıyor

Elon Musk‘ın sahibi olduğu SpaceX, ortaya çıkan bilgilere nazaran Crew Dragon uzay aracı üretimini sonlandırıyor. Milletlerarası Uzay İstasyonu‘na(ISS) mürettebat götürmek ve uzay istasyonundan dünyaya mürettebat getirmek için kullanılan kapsülün üretimine harcanan paranın yeni kuşak uzay araçlarının geliştirilmesi ve üretilmesine ayrılacağı belirtiliyor.

Modül üretimi devam edecek

Reuters tarafından yapılan bir haber, SpaceX’in üretim sınırındaki son Crew Dragon kapsülünün tamamlanmasının akabinde üretimin durdurulacağını gösteriyor. Bununla birlikte şirket, gelecekte tekrar üretim gerekirse diye üretim çizgisini hazır tutacak.

Crew Dragon, tekrar kullanılabilir bir yapıya sahip olduğu için şirket, mevcut kapsüllerini yenileyerek uçuşların devamlılığını sağlamak ismine modül üretimine devam edecek. SpaceX filosunda dört adet Crew Dragon yer alacak.

NASA, HiRISE’ın çektiği Mars kumullarını paylaştı

2 gün evvel eklendi

SpaceX, Crew Dragon üretimini sonlandırırken büsbütün yine kullanılabilir yeni kuşak Starship roketine daha fazla kaynak aktaracak. Bilhassa Ay ve Mars misyonları için kıymetli olduğu belirtilen roketin,ilk yörünge testinin Mayıs ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • SpaceX, Crew Dragon üretimini sonlandırıyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.