SpaceX, Starship’in fırlatılışını gösteren yeni bir görüntü paylaştı: Dünyanın en uzun roketi


Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi, Ay ve Mars’a üs kurma, noktadan noktaya seyahat üzere büyük vazifelerde yer alması planlanan Starship roketi üzerinde uzun bir müddettir çalışmalarını sürdürüyor. Bugün gerçekleştirilen bir sunumda yeni roket hakkında bilgiler veren şirket, devasa bir fırtlatma sistemi ile fırtalılacak roketin nasıl görüneceğini gösterdi.

Uzay yolcuğunda ihtilal yaratabilir

Paylaşılan görüntüde büyük bir güçlendiricinin üzerinde yer alan Starship’in, gezegenimizin dışına çıktıktan sonra güçlendiriciden ayrıldığını ve gayesine gerçek yol almaya devam ettiğini görüyoruz. Roketten ayrılan bu güçlendirici ise fırlatma rampasında bulunan kollara geri dönüş yapıyor.

Roketin sahip olduğu güçlendiricinin yükseliş sırasında 2 dakika, dönüş seyahati sırasında ise 4 dakika havada kalabileceğini söyleyen Elon Musk, yeni sistemin gelecekte her altı ila sekiz saatte bir tekrar kullanabileceğini belirtiyor. Ayrıyeten Musk, uçuş başına 60 milyon dolara mal olan Falcon 9’a kıyasla Starship’in iki ila üç yıl içinde 10 milyon dolardan daha az bir maliyete sahip olacağını lisana getirdi.

SpaceX, 2022’de 52 misyon başlatmayı hedefliyor

1 hf. evvel eklendi

Yüzlerce ton tartı taşıma kapasitesi sunması beklenen Starship’i Starbase isimli Teksas’taki Boca Chica tesisinden fırlatmayı planlayan SpaceX, henüz Federal Havacılık Yönetimi’nden (FAA) onay almadı. Bununla birlikte FAA’den beklenen değerlendirme raporlarının Mart ayında geleceği düşünülürken, yeni roketin birinci test uçuşlarının da bu tarihe yakın bir vakitte yapılabileceğini söyleyebiliriz.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • SpaceX, Starship’in fırlatılışını içeren yeni bir görüntü paylaştı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.