Speakable Snippet nedir?

Google, bir makalenin içeriğini her kullanıcıya ulaştırmak için sayfanızda bulunan içeriğin sesli olarak okunabilir olmasını sağlayabileceğiniz yapısal data cinsidir. Text to Spech(TTS) yapısı kullanan programlar ile çalışabilen Speakable Snippet, daha geniş kitlelere ulaşmanızda sizlere imkan sağlayacaktır.

Speakable Snippet hangi ülkelerde kullanılır?

Speakable Snippet beta sürümünde olduğu için Google Home aygıtları İngilizce olarak ayarlanmış ABD’de yaşayan kullanıcılar yahut İngilizce içerik üretim sağlayan web siteleri tarafından kullanılabilir durumdadır.

Google bu noktada önümüzdeki yıllarda kâfi kullanıcı sayısına ulaşıldığında Speakable Snippet özelliğini bütün lisanlara açacağını belirtmekte.

Speakable Snippet nasıl eklenir?

Okunabilir yapısal data eklenmesini JSON-LD kodları ile sağlayabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gerekenler içeriğinizin 2 content-locator özelliğinden(cssSelector – xPath) 1 adedini barındırması gerekmektedir.

Speakable Snippet eklerken nelere dikkat edilmelidir?

Google, yapısal bilgi üzerinden eklenen okunabilir alanın ilgili sayfa içeriğinde kısaca özetleyecek kısım olması gerektiğini belirtmektedir. Bu sayede Google Asistan okuma sağladığında kullanıcıya kısa ve öz bir bilgi vererek ilgili içerik özelinde kullanıcıyı bilgilendirmiş olacaktır.

Okunabilir yapısal bilgi alanına başlık eklerken dikkat etmelisiniz. Zira Google Asistan başlığı içeriğin bir kesimi üzere görecek ve bütün bir metin üzere okuyacaktır. Bu nedenle içerik ile ortasında manalı bir boşluk bırakarak ekleme yapmalısınız. Speakable, Article ve Webpage yapısal bilgilerinde kullanılır.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Web Siteleri Haberleri
  • Speakable Snippet Nedir?

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.