SSD dünyasına şok: Fiyatlar artıyor

Geçtiğimiz hafta Western Digital ve Kioxia firmalarına ilişkin Japonya’daki iki üretim tesisinde kıymetli bir sızıntı yaşandığı, bunun da bilhassa BiCs NAND plakalarının üretimine ziyan verdiği gündeme gelmişti. Ne yazık ki fiyatlar artabilir.

SSD fiyatları artıyor

Yaşanan bozulma sonrasında takımlar gerekli incelemeyi tamamladı. Tam olarak 6.5 Exabyte kapasitede 3D BiCs NAND plakasının bozulduğu rapor edildi. Haliyle bozulma demek fiyatların artması demek.

Micron 2400 SSD bütçesini düşünenlere

1 ay evvel eklendi

Western Digital müşterilerini bilgilendirmeye başladı. Bilhassa 2-3 aylık bir süreçte 3D BiCs NAND bellek fiyatlarının artacağını belirtiyor. Bu da SSD fiyatlarında bir artışa neden olacak.

Kioxia ise daha makûs durumda. Yaklaşık 7.5 Exbyte ziyan sözkonusu. İki firmanın toplamda 14 Exabyte ile 3 ayda üretilen tüm bantları ziyan gördü ve büsbütün kullanılamaz hale geldi. İki firmanın genel pazarda yüzde 35 hissesi düşünüldüğünde zararın büyüklüğü de anlaşılıyor. Fiyat artışları çabucak yansıtıldı ve yaz aylarına kadar yüzde 5-10 ortasında yükselişler olacağı kaydediliyor.

  • Anasayfa
  • Donanım
  • HDD / SSD Haberleri
  • SSD fiyatları artıyor

About admin

Check Also

Rusya yonga gereksinimini Çin’den karşılayacak

Ukrayna işgali ile birlikte Batılı yonga teknolojilerine erişimi kısıtlanan Rusya devayı Çin’de arıyor. Tekrar birebir ambargoyu yaşayan ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.