Starlink’e jeomanyetik fırtına darbesi: 40 uydu yok olacak

Elon Musk’ın uydu internet hizmeti Starlink büyük bir darbe aldı. SpaceX tarafından yapılan basın açıklamasında, 3 Şubat’ta fırlatılan 49 yeni Starlink uydusundan 40‘ının, şiddetli jeomanyetik fırtına nedeniyle yok olacağının varsayım edildiği bildirildi.

Apple, iPhone’ları POS aygıtına dönüştüren sistemi tanıttı

2 sa. evvel eklendi

Şirket bu doğal fenomenin atmosferin ısınmasına ve düşük irtifalarda atmosfer yoğunluğunun artmasına neden olduğunu söyledi. Yörüngeden çıkan uyduların öbür uydular için bir tehdit oluşturmadığı, dünya atmosferine girdiklerinde yanarak yok olacak biçimde tasarlandıkları söz edildi.

Hesaplar tutmadı

Kelam konusu jeomanyetik fırtınanın, atmosferik sürüklenmeyi evvelki fırlatmalara nazaran yüzde 50 artırdığı ve bunun da fırlatılan uyduların dünya etrafında istenilen yörüngeye ulaşmasını engellediği belirtiliyor. SpaceX bu sürüklenmeyi en aza indirmek için uyduları mümkün olduğunca birbirine yakın fırlatmaya çalışmıştı.

SpaceX, 2.000’inci Starlink uydusunu kısa bir mühlet evvel yörüngeye fırlattı. Şirket dünya genelinde uydu internet hizmeti sağlamak için toplam 12.000 uydu fırlatmayı planlıyor. Starlink projesinin toplam maliyeti 10 milyar doları bulacak.

  • Anasayfa
  • Internet
  • Öbür Haberleri
  • Starlink’e jeomanyetik fırtına darbesi: 40 uydu kayboldu

About admin

Check Also

Elon Musk, Twitter teklifinde fiyat kırabilir

En hareketli toplumsal ağ olarak kabul edilen Twitter’ı pay başı 54.20$ olarak satın almaya hazırlanan Elon Musk pürüz çıkarmaya başladı. Ne ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.