Steve Jobs, iPhone’larda SIM kart yuvası bulunması fikrine birinci günden beri karşıydı

Son vakitlerde Apple’ın fizikî SIM yuvası olmayan ve yalnızca eSIM takviyeli iPhone modellerini piyasaya sürmeye hazırlandığına dair söylentiler duyuyoruz. Eski iPod Lider Yardımcısı Tony Fadell, bu bahisle alakalı son derece dikkat cazip bir anekdot paylaştı.

Türkiye’de en çok kullanılan emoji hangisi?

1 sa. evvel eklendi

Apple tasarım takımının en tesirli üyelerinden biri olarak gösterilen Fadell temelinde iPod’un babası olarak anılıyor. Kısa mühlet evvel Kaliforniya’daki Bilgisayar Tarihi Müzesi’nde gazeteci Joanna Stern’e röportaj veren tecrübeli isim, Steve Jobs‘un vizyonundan bahsetti.

“Başka bir delik daha istemeyiz”

Apple’ın kurucusu Jobs çoklukla sıra dışı fikirleriyle hatırlanır. Tony Fadell’a nazaran Steve Jobs birinci iPhone’un geliştirilme etabında aygıtta bir SIM kart yuvası olması fikrine karşıydı. Hatta mühendislere ve tasarımcılara bu dileğini “içinde öteki bir delik daha istemeyiz” cümlesiyle aktardığı belirtiliyor.

Pekala iPhone’lar SIM kart olmadan nasıl şebekeye bağlanacaktı? Jobs, SIM kart kullanmayan Verizon operatörünü örnek olarak gösterdi. Çünkü bu operatörü kullanan telefonlar GSM yerine CDMA hücresel teknolojisi üzerinden baz istasyonlarına bağlanabiliyor.

Jobs’u fikirlerinden vazgeçirmek zordu

Fadell bu hususta Jobs’u, CDMA teknolojisinin yaygın olarak benimsenmediğini söyleyerek şahsen ikna ettiğini belirtiyor. Tony’ye nazaran Steve’i inandığı fikirlerden vazgeçirmek hayli zordu. Çünkü onu ikna etmek için somut gerçeklere ve mümkünse tüm takımın yardımına muhtaçlık vardı.

  • Anasayfa
  • Apple
  • iPhone Haberleri
  • Steve Jobs birinci iPhone’da SIM kart yuvası olmasını istemiyordu

About admin

Check Also

50MP ana kameralı Vivo Y75 4G tanıtıldı! İşte ayrıntılar

Vivo bugün yeni 4G dayanaklı modeli Vivo Y75'i piyasaya sürdü. Fiyatına nazaran kâfi özellikler sunan Vivo Y75, 50MP ana kamerası ile dikkat ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.