Su tutabilen elektrolit, daha ucuz ve kolay üretilebilecek pillerin önünü açıyor

ABD Güç Bakanlığı‘na(DOE) bağlı Argonne Ulusal Laboratuvarı araştırmacıları, klâsik elektrolitlerden bin kat daha fazla su tutabilen yeni bir pil elektroliti geliştirdiler. Geliştirilen elektrolitin daha ucuz ve daha kolay piller üretilmesini sağlayabileceği belirtiliyor.

Üretimde kolaylık sağlayacak

Yeni kuşak piller üzerine çalışan bilim insanları, şimdiye kadar piller üzerinde olumsuz tesirlere sahip olduğu düşünülen su ile alakalı yeni bir çalışma gerçekleştirdiler. Yeni keşif, daha evvel lityum iyon pillerin büyük ölçüde şarj tutabilmeleri için çoklukla aşırı kuru şartlar altında üretilmesi gerekliliğini ortadan kaldırıyor ve muhakkak bir cins lityum iyon pilin tam manasıyla su tutabilmesine imkan tanıyor.

Lityum iyon pillerin üretilmesi için gerekli kuru ortamın sağlanmasına gerek kalmadan iki tıp tuzdan oluşan bir elektrolit kullanan takım, elektrolit tarafından çok daha fazla su molekülünün kararlı bir formda emilebileceğini gözlemledi.

BAE Systems, yeni Head-Up Display’ini tanıttı: LiteWave

2 gün evvel eklendi

Elektrolitin kendisiyle tepkiye girerek pili tüketen aşındırıcı yan eserler oluşturan su, küçük ölçülerde bile pil performansını düşürüyor. Araştırmacılar, bir lityum tuzu ve bir iyonik sıvıdan oluşan yeni bir elektrolitin, suyu ayırıp bağlayarak tek tek su moleküllerini ayırabildiğini buldu. Gerçekleştirilen deneysel çalışma, klasik pillerdeki elektrolitlerden bin kat daha fazla su içerebileceğini gösterdi.

Takım, bu gelişmenin pil üretim sürecine suyu dahil etmeleri için potansiyel bir yol sağlayarak daha düşük maliyetli, daha etraf dostu üretime imkan tanıyacağını düşünüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Güç Haberleri
  • Su tutabilen elektrolit daha ucuz üretilen pillere imkan tanıyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.