Süratli ve yüksek doğrulukla sonuç veren yerli Covid-19 test kiti kullanıma sunuluyor

Yerli koronavirüs aşısı Turkovac’ı geliştiren Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) artık de yüksek doğrulukla ve süratli sonuç veren yerli Covid-19 test kiti geliştirdi. TÜSEB DiaKit ismindeki Covid-19 teşhis kiti gelecek hafta piyasaya sürülecek.

Birinci kere Covid-19’u tedavi etmek için mRNA aşısı kullanıldı

1 hf. evvel eklendi

TÜSEB’in geliştirdiği test kiti, burun ve boğazdan alınan örnekler incelenerek 30 dakikanın altında ve yüzde 97 doğrulukla sonuç veriyor. Mevcut varyantlardan etkilenmeyen moleküler tasarımı ile rakiplerinin önüne geçiyor.

Test kitinin Ar-Ge ve üretimi çalışmaları, TÜSEB Türkiye Biyoteknoloji Enstitüsü araştırmacıları tarafından yapıldı. Yaklaşık 8 ay evvel patent başvurusu yapıldı fakat patent süreçleri şimdi tamamlanmadı. Marka tescili yapıldı.

TÜSEB Lideri Prof. Dr. Erhan Akdoğan, salgın süreci yavaş yavaş nihayete erse de gelecekteki pandemilere Ar-Ge açısından hazırlıklı olunması ve Kovid-19’un grip üzere seyredeceği niyetinden hareketle bu teşhis kitini geliştirdiklerini anlattı. Akdoğan, ismini “TÜSEB DiaKit” koydukları kitin, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından marka tescili yapılmış ve kamuda üretilmiş bir eser olarak ortaya çıktığını belirtti.

Kitin piyasadaki başka kitlere nazaran öne çıkan özellikleri olduğunu belirten Akdoğan, “Kitimizin başka kitlere nazaran hassaslık, tüm aygıtlarda çalışabilme ve farklı varyantların tamamında teşhis yapabilme üzere özellikleri var. Bu noktalarda alandaki birtakım kitlerden ayrılıyor. Onlar da düzgün lakin birtakım noktalarda daha düzgün bir teşhis kitiyle karşı karşıyayız.” sözlerini kullandı.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Sıhhat Haberleri
  • TÜSEB DiaKit Covid-19 test kiti gelecek hafta kullanıma sunuluyor

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.