Tarihte birinci: SpaceX ve Axiom Space’in birinci sivil mürettebatlı ISS seyahati tamamlandı

Cuma günü SpaceX ve Axiom Space iş birliği ile uzaya gönderilen SpaceX Falcon 9 roketi, Milletlerarası Uzay İstasyonu‘na (ISS) başarılı bir formda ulaştı. Seyahat için kişi başı 55 milyon dolar ödeme gerçekleştiren 3 sivil ziyaretçiyi ISS’ye ulaştıran iki şirket, tarihte bir prensip imza attı.

Uzay turizminde büyük adım

Bildirilenlere nazaran Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden başlayarak yaklaşık 20 saat süren ISS seyahati, kenetlenme sırasında oluşan bir görüntü yönlendirme sorunu sebebiyle 45 dakikalık bir gecikme yaşadı. Yaşanılan gecikmenin akabinde ISS’ye giriş yapan eski NASA astronotu Michael LópezABD’den Larry Connor, İsrail’den Eytan Stibbe ve Kanada’dan Mark Pathy,toplam bir hafta sürecek ziyaretlerinde çeşitli araştırmalarda bulunacak ve NASA için birtakım bilimsel örnekleri de Dünya’ya getirecekler.

SpaceX, Crew Dragon üretimini sonlandırıyor

1 hf. evvel eklendi

Birinci tamamlanan yolcuğulun akabinde yılda iki kere olmak üzere ISS’ye misal uçuşlar gerçekleştirmeyi hedefleyen Axiom Space, ayrıyeten özel ziyaretçiler için içerisinde bir spor arenası ve sinema stüdyosu bulunan bir modül inşa etmeyi planlıyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Uzay Haberleri
  • SpaceX’in birinci sivil mürettebatlı ISS seyahati tamamlandı

About admin

Check Also

NASA, Mars InSight aracına bu yıl veda edecek

NASA'nın Mars InSight aracı, güneş panellerinde biriken toz sebebiyle yakın vakitte kullanım dışı kalacak. Uzay ajansı, biriken tozların ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.